Zamknij
REKLAMA

Jakie inwestycje planuje u nas samorząd Mazowsza w 2022 r.?

10:07, 13.01.2022 | OPR. BGG/INFO, FOT. UMWM
Skomentuj
REKLAMA

Na inwestycje w subregionie siedleckim w 2022 r. samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 148 mln zł. Pieniądze zaplanowano m.in. na remont drogi wojewódzkiej nr 627 z Emilianowa do skrzyżowania z Al. 550-Lecia w Sokołowie Podlaskim oraz na budowę nowego budynku muzealnego w Treblince.

Rozbudowa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, modernizacja szpitala w Rudce, budowa Podstacji Ratownictwa Medycznego w Kałuszynie, budowa tunelu drogowego w Sulejówku, przebudowa drogi wojewódzkiej 627 w Sokołowie Podlaskim, rozbudowa drogi woj. 637 Warszawa-Węgrów, a także modernizacja i doposażenie instytucji kultury – tak przedstawia się plan inwestycyjny na 2022 r. dla subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego. Nie zabraknie również wsparcia dla samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych. Po raz trzeci mieszkańcy Mazowsza będą mogli także zgłosić swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Największa pula środków w 2022 r. przeznaczona zostanie na inwestycje. Zdaniem Janiny Ewy Orzełowskiej, członka zarządu województwa mazowieckiego tegoroczny program inwestycyjny przedstawia się wyjątkowo ambitnie. – Ponad 30 proc. naszego budżetu to środki na inwestycje. Ze względu na pandemię gros z nich przeznaczymy na modernizacje i doposażenie szpitali. Nadal będziemy inwestować też w drogi i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na wsparcie z budżetu województwa mogą liczyć także nasze spółki kolejowe. Po raz kolejny uruchomimy również programy wparcia dla mazowieckich samorządów lokalnych, na które przeznaczymy blisko 230 mln zł.
Planowane dochody Mazowsza wyniosą w przyszłym roku ponad 4,3 mld zł, z czego ponad 3,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT (ponad 3,2 mld zł) i PIT (ponad 370 mln zł). Przyszłoroczne wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 mld zł, z tej puli 1,4 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2022 r. wyniesie blisko 884 mln zł.

Największe planowane na 2022 r. inwestycje w subregionie siedleckim
65 mln zł na zdrowie

Na inwestycje w służbie zdrowia w regionie siedleckim w 2022 r. władze Mazowsza przeznaczą ponad 65 mln zł. Z uwagi na kolejne fale pandemii samorząd województwa będzie kontynuował także realizację unijnego projektu covidowego, którego wartość to 480 mln zł. Do tej pory placówki medyczne z subregionu siedleckiego otrzymały aparaturę medyczną, wyposażenie, środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji o wartości ponad 54 mln zł.

70,4 mln zł na drogi
Na modernizację i rozbudowy dróg wojewódzkich w subregionie siedleckim i w powiecie mińskim samorząd województwa przeznaczy w 2022 r. ponad 70,4 mln zł, w tym blisko 27 mln zł na remonty i utrzymanie dróg.

– Ten rok będzie dla nas bardzo pracowity. W subregionie siedleckim prowadzić będziemy prace na ponad 42 kilometrach dróg – mówi Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie. – Niezwykle ważnym zadaniem będzie przebudowa drogi nr 627 w zakresie budowy nowego kanału deszczowego służącego do wyprowadzenia wód opadowych w Alei 550-Lecia w Sokołowie Podlaskim. W tym roku na to zadanie zabezpieczyliśmy kwotę 12 mln zł, ale łączny koszt tej inwestycji to 25 mln zł. Musimy pamiętać, że inwestycje drogowe są bardzo kosztowne, szczególnie budowa odwodnienia i kanalizacji deszczowej, których nie widać gołym okiem. Jednak inwestycje tego typu nie tylko poprawiają bezpieczeństwo użytkowników, ale dzięki dobremu systemowi odwodnienia jezdnia nie ulega degradacji w tak szybkim tempie – dodaje.

Wśród zaplanowanych inwestycji znalazł się też remont drogi wojewódzkiej nr 627 na odcinku 5,5 km od miejscowości Emilianów do skrzyżowania z Al. 550-Lecia w Sokołowie Podlaskim. Na ten cel zaplanowano 6,7 mln zł.

12,5 mln zł na kulturę
Na rozbudowę i modernizację instytucji kultury w subregionie siedleckim władze Mazowsza przeznaczą ponad 4,5 mln zł. Planowane inwestycje to:
Budowa obiektu wystawienniczo-edukacyjnego w Muzeum Treblinka pochłonie 800 tys. zł (napiszemy o tym oddzielnie).
W 2022 r. nie zabraknie również środków na renowację mazowieckich zabytków, w tym także sakralnych. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy 10 mln zł.

229 mln zł na programy wsparcia
Samorząd województwa po raz kolejny przeznaczy także środki na wsparcie samorządów lokalnych. W 2022 r. będzie to ponad 229 mln zł. Największa pula środków, czyli ponad 142 mln zł zostanie przeznaczonych na instrument zadań ważnych. Dzięki temu wsparciu gminy otrzymują środki na budowę dróg, modernizacje placówek kulturalnych czy oświatowych. Poza dotychczas realizowanymi programami, pojawią się również nowe dotyczące adaptacji do zmian klimatu, wsparcia młodzieżowych rad gmin i dzielnic oraz wsparcia rad seniorów.

  • Mazowsze dla równomiernego rozwoju – 142 mln zł;
  • Mazowsze dla sportu – 30 mln zł;
  • Mazowsze dla czystego powietrza – 9 mln zł;
  • Mazowsze dla działkowców – 2 mln zł;
  • Mazowsze dla klimatu – 6 mln zł;
  • Mazowsze dla sołectw – 12 mln zł;
  • Mazowsze dla zabytków – 12 mln zł;
  • Mazowsze dla straży pożarnej – 16 mln zł
  • Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Młodzieżowych Rad Gmin/Dzielnic – 1 mln zł;
  • Samorządowy Instrument Wsparcia Inicjatyw Rad Seniorów – 1 mln zł.
(OPR. BGG/INFO, FOT. UMWM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%