Zamknij

Wirus ASF dotarł do sąsiadującego z nami powiatu siedleckiego

13:40, 25.08.2017 | BG
REKLAMA
Skomentuj

Choroba wystąpiła w miejscowości Drażniew w gminie Korczew, w gospodarstwie utrzymującym 27 świń. Stado zostało wybite.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował w piątek, 25 sierpnia, o potwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. To kolejne zachorowania stwierdzone w tym tygodniu. W środę GIW opublikował komunikat mówiący o sześciu ogniskach choroby w województwie podlaskim i lubelskim:
Z komunikatu GIW wynika, że wirus pojawił się na terenie powiatu siedleckiego, w którym dotychczas nie stwierdzono ASF stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Drażniew, w gminie Korczew, w gospodarstwie utrzymującym 27 świń. Zwięrzęta zostały wybite i zutylizowane, wyznaczona zostanie też strefa zapowietrzona i zagrożona.
Łączna liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń wzrosła do 88, z czego 65 z nich potwierdzono w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Systematycznie rośnie też liczba przypadków pomoru u dzików: do tej pory służby weterynaryjne potwierdziły już 453 zachorowania u tych zwierząt.
W związku z wystąpieniem ASF w gminie Korczew, w powiecie sokołowskim nie wprowadzono na razie żadnych nowych restrykcji. Obecnie wszystkie gminy z terenu naszego powiatu, z wyjątkiem gminy Kosów Lacki, znajdują się w strefie żółtej, ochronnej. Ściśle kontrolowany jest tam obrót trzodą chlewną, a za załamanie przepisów grożą surowe kary.
INFO: GIW/FOT. BG

(BG)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone