Zamknij

Rusza jesienne szczepienie lisów na Mazowszu

09:58, 11.09.2017 | EWA FILIPOWICZ, RZECZNIK PRASOWY WOJEWODY
REKLAMA
Skomentuj

Między 12 a 21 września 2017 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Akcja szczepienia dotyczy powiatów: białobrzeskiego z wyłączeniem gminy Promna, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, otwockiego, przysuskiego, radomskiego i miasta Radom, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru  brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe zwierzęta, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

(EWA FILIPOWICZ, RZECZNIK PRASOWY WOJEWODY)
REKLAMA

Komentarze (2)

BMBM

2 1

A te na dwuch nogah kiedy beda szczepic nailepiei terz od hytrosci zeby uratowac terz od pokusy szatana i drogi zlego ducha ktory cyha jak ciebie okrasc bo gdy nie okradnie morze sie powiesic. 19:46, 20.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BMBM

0 0

Jesli jestes w sklepie nie zagladai komus w torby lub koszyki jest to niebezpieczne mozesz wyjsc ze sklepu bez uzebienia lub nosa wiec nie zagladaj Jesli kradniesz to nie ponirzaj drugiego. 19:53, 20.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone