Zamknij

Licealiści z Sadowej na „Lekcji RP” w Pałacu Prezydenckim

21:26, 05.03.2018 | INFO/FOT.: ILO
REKLAMA
Skomentuj

Młodzież z Sokołowa Podlaskiego wzięła udział w uroczystej inauguracji Narodowego Czytania 2018 r. Spotkała się z parą prezydencką i profesorami literatury, miała też okazję zwiedzić siedzibę prezydenta RP.

Podczas uroczystej inauguracji Narodowego Czytania 28 lutego obecni byli ministrowie, członkowie Narodowej Rady Kultury, profesorowie literatury, między innymi Anna Nasiłowska i Włodzimierz Bolecki z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
Klasa trzecia humanistyczna oraz reprezentacja klasy pierwszej humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim uczestniczyły w zdarzeniu razem z młodzieżą z XII Liceum Akademickiego z Olsztyna, z I Liceum w Limanowej oraz Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach.
Uroczystość zainicjowały wypowiedzi Pary Prezydenckiej. Następnie odbyła się "Lekcja RP" na temat wątku niepodległości w literaturze polskiej. Potem były rozmowy, spotkania wszystkich osób. Pani Agata Kornhauser-Duda pytała o plany na przyszłość maturzystów z I Liceum. Wypowiedziała ciekawe uwagi o studiowaniu filologii obcych i dziennikarstwa. Z Aleksandrą Dudek z klasy trzeciej  rozmawiała o swym ojcu - literacie, poecie Nowej Fali Julianie Kornhauserze. 
Uroczystość odbywała się w Sali Kolumnowej, która była świadkiem tak wielu historycznych wydarzeń: podpisania Układu Warszawskiego, obrad Okrągłego Stołu, powoływania członków Rady Ministrów. Po uroczystości i bardzo interesujących spotkaniach (podczas których można było rozmawiać naprawdę z każdym, niezależnie od jego funkcji w społeczeństwie i państwie), zwiedzaliśmy Pałac Prezydencki, sale: Bankietową, Niebieską, Chorągwianą, Obrazową i inne.
Akcja społeczna Narodowe Czytanie wpisała się w polską kulturę w roku 2012. Pretekstem historycznym była 200. rocznica Drugiej Wojny Polskiej (1812). Do polskich nadziei niepodległościowych związanych z tymże wydarzeniem odnosi się w sposób istotny i czytelny epos "Pan Tadeusz". Dlatego też książka Adama Mickiewicza w roku 2012 była wybrana na narodową lekturę numer jeden. W roku 2018, w 100. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości, główną lekturą narodową została powieść "Przedwiośnie". Nie jest to wybór kierowany wyłącznie prawami polityki historycznej. W 2017 roku książka Stefana Żeromskiego była drugą wskazaną przez Polaków w powszechnym głosowaniu, tuż za "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. Do młodopolskiego dramatu odniósł się w Prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji "Przedwiośnia" 28 lutego 2018: "Wesele" przestawia stan polskich umysłów tuż przed odzyskaniem niepodległości, na przełomie wieków XIX i XX. "Przedwiośnie" zaś opowiada o Polsce zmagającej się z brakiem integracji narodowej, o Polsce zwycięskiej (wojna 1920 roku), ale wypełnionej sporami odnoszącymi się do wszelkich dziedzin życia polskiego - ekonomicznej, społecznej, a przede wszystkim ideowej.

(INFO/FOT.: ILO)
REKLAMA

Komentarze (1)

koleśkoleś

0 0

słłłodkie te maturzystki ;-* brałbym je naraz i o świecie zapomniał 15:14, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone