Zamknij

Mieszkańcy powiatu sokołowskiego zasilają szeregi WOT

09:59, 25.09.2018 | ANETA SZCZEPANIAK/WOT
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę 23 września,w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się kolejna, już 4 przysięga żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. 

W obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów, dowództwa WOT oraz licznie przybyłych mieszkańców, słowa przysięgi wypowiedziało 81 żołnierzy, Północnego Mazowsza. Wśród nowo zaprzysiężonych znalazł się również mieszkaniec powiatu sokołowskiego. Wsparciem dla przysięgających były koleżanki i koledzy, którzy zaprzysiężeni zostali na wcześniejszych przysięgach w Ostrołęce, Łosicach i Ciechanowie. 
Podczas uroczystości został odczytany list Ministra Obrony Narodowej, w którym napisał: „…pamiętajcie, że w naszej tradycji służba wojskowa, zawsze zajmowała szczególne miejsce. Niezależnie od tego, czy była pełniona w czasie pokoju czy w czasie wojny, stanowiła symbol społecznej dojrzałości. Podjęliście decyzje o wstąpieniu w szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, będącej częścią Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest służba lokalnej społeczności. Zarówno podczas wojny jak i sytuacjach kryzysowych, macie być zawsze blisko potrzebujących.”

Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgi wojskowe wstąpili do służby 8 września. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwają szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi przysięgający w Ostrowi Mazowieckiej, zasilą szeregi 2 istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach i Komorowie a ponad 30 żołnierzy trafi do ciechanowskich samodzielnych pododdziałów tj. kompanii dowodzenia oraz kompanii wsparcia. Wkrótce swoje funkcjonowanie rozpocznie kolejny batalion, który powstanie w Zegrzu.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe), kończące się przysięgą wojskową oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Oba rodzaje szkoleń są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. 

Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 roku, w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 13 tysięcy żołnierzy a co 10 żołnierz jest kobietą. Do końca roku ma ich być już ok 20 tysięcy, w tym ponad 17 tysięcy będą stanowić ochotnicy.
***

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną 
z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 
4 bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w 4 rejonach północnego Mazowsza: 
w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Misją 5. Mazowieckiej Brygada Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych. 

(ANETA SZCZEPANIAK/WOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (5)

sokołowiaksokołowiak

13 5

Wstąpili do wojsk obrony terytorialnej, bo tak trzeba. Trzeba się czuć odpowiedzialnym za swój kraj, powinni jak Szwajcarzy mieć broń w domach, bo pierwsze, co atakuje wróg to bazy wojskowe. W Polsce broń posiadają niektórzy starzy komuniści i bandyci, a reszta obywateli jest rozbrojona. Polacy tak jak Amerykanie powinni mieć prawo do posiadania broni w celu obrony siebie, rodzin i własnego domu. 08:27, 26.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

adaśkoadaśko

0 4

panie sokołowiak. Trzeba jeszcze dodać jedną istotną rzecz. ---> Ponieważ choroby psychiczne są plagą XXI wieku, obecne w USA masowe mordy, staną się faktem również w Polsce. Wszystko ma swoje konsekwencje. 13:19, 05.10.2018


EdekEdek

1 0

panie adaśko. Trzeba też dodać jeszcze inną istotniejszą rzecz. Że te masowe mory w USA to ci te POlskie masmedia do łba wcisneły a ty wszystko łykasz *%#)!& POlaczku. Zdarzy się przypadek raz na x lat w tak wielkim kraju jak USA a Ty będziesz tym żył przez wieki i opowiadał o tym cały czas bo ci tak czlowiek z telewizora kazał. Broń jest zła i nie bezpieczna i nie damy jesj *%#)!& społeczeństwu bo te *%#)!& społeczeństwo się pozabija!
P.S. sam jesteś chory psychicznie. 15:23, 11.10.2018


darekdarek

8 2

te stare komuchy mają teraz następców, dla których Polska nigdy nie będzie na pierwszym miejscu...i nigdy nie pozwolą na to, żeby szary Kowalski był zbyt silny. Mamy brać kredyty, żyć w strachu o jutro, wierzyć mediom z niemieckim lub innym kapitałem i słuchać pokornie tego co powie unia, płacić podatki i siedzieć cicho...jedynie raz na kilka lat, przypomną sobie o Nas, fałszywie zabiegając o Nasze względy, dając pozorny wybór przy urnach. 00:11, 30.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rezerwista.rezerwista.

4 0

A nasz st.szer. Marek A.ma kałacha i naszą gminę obroni. Śpimy spokojnie. 19:06, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone