Zamknij

Ponad 120 osób przemierzyło rowerami szlak Ottona Warpechowskiego

21:23, 21.05.2019 | BGG/FOT. KS
Skomentuj
REKLAMA

W piątek, 17 maja, spod Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim wyruszył V Rajd Szlakiem Ottona Warpechowskiego.

Trasa rajdu liczyła 25 kilometrów i prowadziła z Sokołowa Podlaskiego przez Brzozów, Czerwonkę Grochowską, Paczuski Duże i Węgrów do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Wśród uczestników była młodzież ze szkół z miasta i gminy Sokołów Podlaski, z którymi to samorządami współpracowali organizatorzy.
Organizatorami rajdu byli Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie i Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie razem” z Brzozowa, we współpracy z miastem Sokołów Podlaski, gminą Sokołów Podlaski i gminą Bielany. Rajd odbywał się pod patronatem honorowym burmistrza miasta Sokołów Podlaski Bogusława Karakuli, wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i senatora RP Waldemara Kraski. Senator tym razem również wsiadł na rower.
Otto Warpechowski (1917-1945) – to urodzony w  Brzozowie polski archeolog prowadzący w okresie międzywojennym wykopaliska w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego. W czasie II wojny światowej przekonał starostę Ernsta Gramssa, że Liw zbudowali Krzyżacy, co spowodowało rozpoczęcie odbudowy zamku na koszt III Rzeszy. Roboty nadzorował Warpechowski, za wiedzą władz polskiego państwa podziemnego. W ciągu 2 lat uzupełniono największe wyrwy w murach, uporządkowano teren wzgórza, pokryto dachem wieżę, wykonano stropy i podłogi oraz urządzono wystawę archeologiczną z zabytków odkrytych podczas eksploracji ruin.

(BGG/FOT. KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

FrondaFronda

4 0

Wspaniala inicjatywa godna upowszechnienia I kontynuowania. Gratulacje dla organizatorow. 22:30, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GminnaGminna

3 0

Cieszy ,że teraz i uczniowie z gminy Sokołów P.biorą udział w rajdzie.... 20:16, 22.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz