Zamknij
REKLAMA

Za nami ingres nowego biskupa drohiczyńskiego

22:22, 23.07.2019 | OPR. MG/FOT. KS. MIROSŁAW ŁAZIUK
REKLAMA
Skomentuj

Uroczyste wejście do katedry drohiczyńskiej pw. Trójcy Świętej ks. biskupa Piotra Sawczuka odbyło się w sobotę, 20 lipca.

Bp Piotr Sawczuk w uroczystej procesji został wprowadzony do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry drohiczyńskiej powitał go m.in. biskup senior Tadeusz Pikus.
Przedstawiciel Nuncjatury Apostolskiej odczytał Bullę nominacyjną Papieża Franciszka, mocą której bp Piotr Sawczuk został powołany do posługi w diecezji drohiczyńskiej, po czym wręczył ją nowemu ordynariuszowi. Nowy pasterz Kościoła drohiczyńskiego otrzymał z rąk arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce pastorał, symbol władzy pasterskiej w diecezji. Jest to pastorał papieża Piusa XII ofiarowany pierwszemu biskupowi drohiczyńskiemu ks. bp. Władysławowi Jędruszukowi. Wymownym momentem ingresu było wprowadzenie bp Piotra Sawczuka do katedry. Następnie, przedstawiciele duchowieństwa, kapituł kanonickich, osoby życia konsekrowanego, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, władze samorządowe, ludzie oświaty i nauki, pracy, służby mundurowe, ruchy i stowarzyszenia oraz wierni reprezentowani przez rodzinę z Siemiatycz złożyli przed nowym biskupem drohiczyńskim homagium, będące publicznym aktem czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

- Urodziłem się na Podlasiu, a teraz przychodzę do Drohiczyna, który jest historyczną stolicą tego regionu. Ciągle wiec pozostaje w jego granicach - powiedział bp Sawczuk w homilii. - Przed tym chwalebnym dziedzictwem trzeba chylić czoła, i tak też czynię. Ufam, że z Bożą pomocą potrafię udźwignąć brzemię odpowiedzialności za Kościół Drohiczyński i strzec duchowych skarbów, jakie ona ma. O to proszę i na to liczę, będąc wspierany przez dwóch biskupów: bpa Tadeusza Pikusa i bpa Antoniego Pacyfika Dydycza.

Życzenia nowemu biskupowi listownie złożyli: prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki Osobiście – m.in. metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda, przedstawiciele kościoła prawosławnego.

W imieniu parlamentarzystów z Diecezji Drohiczyńskiej oraz wszystkich polityków, uczestniczących w uroczystości głos zabrała wicemarszałek Senatu Maria Koc.
- Witamy Ekscelencję w Drohiczynie, w historycznej stolicy Podlasia. Znane Ci jest, Ekscelencjo, Podlasie, bo przecież nieopodal stąd, w Siedlcach, przez lata sprawowałeś posługę biskupią. Podlasie jest wyjątkowym regionem, ludzie tu bogobojni, pracowici, żyją blisko Boga i natury i mocno kochają Polskę. Mieszkańcy Podlasia w sposób szczególny są dumni ze swojej historii, podlaskich tradycji i wielkiego kulturowego dziedzictwa. Takie miejsca, jak Podlaska Ziemia stają się więc we współczesnym świecie ostoją tradycyjnych wartości, na których opiera się nasza wiara i tożsamość. Naszym wspólnym obowiązkiem jest, aby to przywiązanie do wartości chrześcijańskich i polskich utrzymać, nawet nie utrzymać, a umocnić i przekazać kolejnym pokoleniom – mówiła.

 

W imieniu samorządowców życzenia biskupowi Sawczukowi złożył burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym oraz w imieniu rodzin Małgorzata Łukasiewicz-Ufnal i Dariusz Ufnal z parafii Czerwonka Grochowska.
Wśród licznie zgromadzonych osób znaleźli się duchowni: nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio, biskupi z Polski i za granicy, parlamentarzyści, ministrowie samorządowcy, ludzie świata nauki, kultury, służby mundurowe, ruchy i stowarzyszenia religijne a także licznie zgromadzeni wierni.
Biskup Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. w Kornicy w powiecie łosickim. 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura. Studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej zwieńczył w 1996 r. obroną rozprawy doktorskiej. W diecezji siedleckiej ks. dr Piotr Sawczuk był od 1993 r. sędzią w Sądzie Biskupim. Wcześniej pełnił tam urząd notariusza. W latach 1996-2003 był notariuszem Kurii Diecezjalnej. Od 1 lipca 2003 r. był kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, a od 7 listopada 2009 r. również wikariuszem generalnym. Wykładał prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. 19 stycznia 2013 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.

(OPR. MG/FOT. KS. MIROSŁAW ŁAZIUK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

OnOn

4 2

dalej gruby rządzi i gości pisoską mać z tatusiem z Torunia kościół idzie w złym kierunku , odczuje to niedługo młode pokolenie myśli inaczej. 07:24, 04.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone