Zamknij

Wstępne dane policji za miniony rok: 2,9 tys. zabitych w wypadkach drogowych

22:26, 02.01.2020 | AGZI/AJ
Skomentuj PAP
REKLAMA

Finalnych danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji za 2019 rok można spodziewać się w okolicach połowy lutego. Mogą ulec zmianie np. kwalifikacje prawne poszczególnych zdarzeń, a także liczba ofiar i poszkodowanych.

Zgodnie ze wstępnymi danymi, w roku 2019 w Polsce rzadziej dochodziło do wypadków, jednak częściej ginęli w nich ludzie. Łącznie miało miejsce 30 136 wypadków, czyli o 1 538 mniej niż w roku 2018. Zginęło w nich 2 897 osób, czyli o 35 osób więcej. Rannych zostało 35 292 osoby, czyli 2 067 osób mniej niż w roku 2018. W minionym roku o ponad 6 tysięcy wzrosła liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu, która wynosi 110 678.
Zwiększyła się także liczba przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Jak podkreślił podinsp. Kobryś, stało się to po raz pierwszy od wejścia w 2015 roku przepisów, zgodnie z którymi kierującemu grozi za to zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące. W 2019 roku ujawniono 48 754 takich zdarzeń, więc o 19 732 więcej niż rok wcześniej.
"Chciałoby się powiedzieć, że jest bezpiecznie na drogach. Ta tendencja, która występuje, czyli mniejsza liczba wypadków drogowych pokazuje, że świadomość rośnie" - podsumowywał dla PAP podinsp. Kobryś.
Pytany, o co funkcjonariusze apelują do kierowców w nowym roku, policjant odpowiedział: "O zdjęcie nogi z gazu i kierowanie się zdrowym rozsądkiem".
Komentując zapowiadane przez rząd wprowadzenie nowych przepisów w ruchu drogowym, Kobryś wskazał, że każda zmiana prowadzi do dyskusji o bezpieczeństwie, a dalej - powoduje wzrost świadomości na temat zagrożeń.
Jednym z zapowiadanych rozwiązań rządu jest wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym będzie możliwe zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h nie tylko w terenie zabudowanym, ale na wszystkich drogach publicznych. (PAP)

(AGZI/AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz