Zamknij
REKLAMA

Sukcesy naszych gospodyń na Międzynarodowym Turnieju Smaków w Liwie

09:38, 10.09.2020 | BGG, GMNA SABNIE/FOT. MK
Skomentuj
REKLAMA

Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach nagrodzono za „Gościniec z podróży księżniczki Cetyni”, a Karolinę Dorosz z Sokołowa Podlaskiego za żeberka z kapustą pod kołderką.

6 września na Zamku w Liwie odbył się VII Międzynarodowy Turniej Smaków zorganizowany przez : Lokalną Organizację Turystyczną Wielki Gościniec Litewski, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Zamek w Liwie . Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udzieliło patronatu imprezie, która w roku 2016 została uznana za jeden z najlepszych produktów turystycznych Mazowsza.
Cieszący się dużym zainteresowaniem Turniej zgromadził ponad 60 wystawców z Mazowsza oraz Podlasia. Swoje stoiska miały: m.in. Warszawskie Muzeum Sportu i Turystyki, Sokołowski Ośrodek Kultury, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Miasto Węgrów, gminy, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, koła gospodyń wiejskich, znane restauracje, podmioty prywatne oraz twórcy ludowi.
Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty serowe poprowadzone przez firmę SERMLEK z Jarnic, warsztaty zielarstwa i ziołolecznictwa poprowadzone przez Muzeum Rolnictwa oraz warsztaty tkactwa i robienia kwiatów z bibuły poprowadzone przez twórczynie ludową z Ruchny Małgorzatę Pepłowską.
Wśród wystawców nie zabrakło przedstawicieli gminy Sabnie, która jest członkiem LOT Wielki Gościniec Litewski. Koło Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach pod przewodnictwem Krystyny Hilaruk przygotowało nie tylko znakomite stoisko ze smakołykami charakterystycznymi dla regionu, ale też foldery promocyjne gminy Sabnie. Największym powodzeniem cieszyły się parowce z soczewicą, ciasteczka amoniaczki i sernik z wiejskiego sera.
Hołowienki startowały w dwóch kategoriach konkursowych. Do pierwszej („Najsmaczniejsza potrawa na WGL”) zgłosiły zupę „zarzucajkę” serwowaną w gminie Sabnie od wielu lat. Ostatecznie jednak jurorzy docenili danie przygotowane przez inną reprezentantkę powiatu sokołowskiego - II nagrodę w wysokości 1 tys. zł oraz puchar otrzymała Karolina Dorosz z Sokołowa Podlaskiego za pieczone żeberka z kapustą pod kołderką.
„Gościniec z podróży księżniczki Cetyni” urzekł jurorów, którzy przyznali KGW w Holowienkach trzecią nagrodę i puchar Wojciecha Wielądko oraz 600 zł. Trudno się dziwić, bo w koszu znalazły się: nadbużańska kiełbasa jałowcowa sucha, polędwica dojrzewająca, syrop z kwiatu czarnego bzu, miód wielokwiatowy z lokalnej pasieki, malizny na spirytusie, konfitura wiśniowa, dwie nalewki : malinowa i na lubczyku, woreczek z suszonymi ziołami zebranymi na ekologicznych łąkach chleb wiejski na zakwasie. Do kosza poza smakołykami wsadzono też folder Gminy Sabnie i mapę Szlaku Turystycznego WGL oraz Szlaku Unitów Sokołowskich. Oba te szlaki prowadzą bowiem przez gminę Sabnie.
Konkurencja w obu kategoriach była bardzo duża - 21 zgłoszeń w kategorii „Danie Główne” oraz 16 zgłoszeń w kategorii „Gościniec z Podróży”.

(BGG, GMNA SABNIE/FOT. MK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz