Zamknij
REKLAMA

Utrudnienia w ruchu w całym kraju w związku z protestem rolników

13:35, 07.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ogólnopolski protest rolników od środowego przedpołudnia organizuje Agrounia. Akcja protestacyjna skierowana jest przeciwko ustawie "Piątka dla zwierząt". Organizatorzy zapowiadają, że w całym kraju podobne protesty mogą być organizowane w środę w ok. 100 miejscach.

W kilkudziesięciu miejscach na drogach w całym kraju występują, lub mogą występować utrudnienia w ruchu w związku z organizowanym w środę protestem rolników. Po drogach poruszają się kolumny ciągników rolniczych, w niektórych miejscach protestujący blokują przejazd.

Na Mazowszu na przykład spowolniony jest ruch samochodowy na drodze krajowej nr 7 w okolicach Mławy. Od strony Nidzicy, Glinojecka i Konopek przejeżdżają tamtędy w kolumnach pojazdy rolnicze - poinformowała policja.

"Ruch na krajowej +siódemce+ jest spowolniony, ale płynny, bez większych utrudnień. Jeżeli doszłoby do zablokowania ruchu, będzie wówczas organizować objazdy" - powiedziała PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. szt. Anna Pawłowska.

Protest zorganizowano także w okolicach Kałuszyna oraz między Zbuczynem a Siedlcami - ciągniki wyruszyły do ronda w Iganiach pod Siedlcami, a następnie mają wracać.

Utrudnienia występują także w Wielkopolsce, m.in. na drogach krajowych nr 11 i 22, między miejscowościami Jastrowie a Podgaje. Jak poinformował dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA, pojazdy poruszają się z niewielką prędkością. W proteście bierze udział ok. 20 ciągników rolniczych i 20 aut osobowych.

W związku z protestem rolników, utrudnienia są także na drodze krajowej nr 32, na odcinku między miejscowościami Żodyń a Grodzisk Wlkp. W proteście na drodze bierze tam udział 50 ciągników rolniczych z przyczepami. Zablokowane jest również rondo im. Dmowskiego w Turku, w ciągu drogi krajowej nr 72.

W woj. wielkopolskim utrudnienia spotkać można też w Gostyniu oraz na odcinkach Krzemieniewo-Gostyń i Dolsk-Rawicz, gdzie kolumna 70 ciągników porusza się m.in. drogami wojewódzkimi i drogą krajową nr 12.

W Małopolsce protestujący rolnicy wyjechali ciągnikami i samochodami na ruchliwe drogi w zachodniej części regionu. Tamtejszy koordynator Agrounii Michał Wybituła poinformował PAP, że w akcji uczestniczy ok. 100 pojazdów. Rolnicy jadący z różnych kierunków docierają do Oświęcimia, skąd ruszą w kolumnie krajową 44 w kierunku Zatoru, a następnie wrócą do miejsca, z którego wyjechali.

Rzecznik małopolskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka poinformowała, że dwie kolumny podążają z Zatoru (dk 44) i Kęt (dw 948) w kierunku Oświęcimia. Jadą z prędkością 30-40 km na godz.

Na Podkarpaciu kilkanaście traktorów wyjechało w Jarosławiu przed godz. 10 na drogę woj. w kierunku Szówska. Ciągniki jadą wzdłuż drogi, jeden za drugim. Jak przekazała PAP oficer prasowy jarosławskiej policji asp. szt. Anna Długosz, ruch na drodze odbywa się w miarę normalnie. Jeden z protestujących rolników powiedział PAP, że do traktorów, które wyjechały z Jarosławia, od Zapałowa dołączyło 25 kolejnych ciągników.

Podobny protest odbywa się w Dębicy, gdzie na drogę woj. w kierunku Mielca rolnicy wyjechali traktorami. Oficer prasowy dębickiej policji st.asp. Jacek Bator powiedział PAP, że zebrało się około 30 traktorów. Kolejny protest odbywa się w okolicach Jasła. Tam z Nowego Żmigrodu wyjechało na drogę kilka traktorów.

W woj. kujawsko-pomorskim kolumna traktorów ruszyła ze stacji paliw w miejscowości Żygląd (powiat chełmiński) i jedzie drogą krajową nr 91 w kierunku Stolna. Dk 91 łączy Toruń z Gdańskiem. Rolnicy ze Stolna pojadą do Kończewic i wrócą na stację benzynową w Żyglądzie.

Protest odbywa się także na drodze krajowe nr 15 w Lipnicy na odcinku drogi pomiędzy Toruniem i Brodnicą. Tam rolnicy jeżdżą po rondzie. Kierowcy powinni spodziewać się utrudnień także na dk 91 w miejscowości Nowe (powiat świecki). Łącznie w regionie rolnicy zamierzają protestować na mniej i bardzie uczęszczanych trasach - w kilkunastu punktach.

W woj. lubelskim kilkanaście ciągników blokuje wjazd na jedno ze skrzyżowań dróg w Łukowie. Zablokowane jest skrzyżowanie dróg: krajowej nr 63 (Siedlce - Radzyń Podlaski) oraz wojewódzkiej 806 (Łuków - Międzyrzec Podlaski). "Wyznaczono objazdy ulicami Łukowa. Policjanci kierują ruchem, wskazują drogi objazdu" - powiedział PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łukowie Marcin Józwik.

Także w Lubuskiem z powodu protestu występują utrudnienia w ruchu na dk nr 22 w rejonie Gorzowa Wlkp. Jest on spowolniony przez kolumnę ciągników rolniczych, która przemieszcza się tam i z powrotem na odcinku kilku kilometrów.

Jak poinformował PAP Grzegorza Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie, rolnicy jeżdżą ciągnikami między Rondem Gdańskim w Gorzowie, a rondem w pobliskiej wsi Różanki. Tym samym spowalniają ruch na tym odcinku dk 22. "Ruch odbywa się, ale jest spowolniony. Radzimy kierowcom, by omijali ten fragment drogi. Na miejscu są nasze patrole i monitorują sytuację, mamy przygotowane objazdy" - powiedział PAP Jaroszewicz.

Rolnicy blokują też wjazd i wyjazd z S3 w Sulechowie i zatrzymują ruch na dwóch rondach przez 45 minut, a potem schodzą z nich na pół godziny. Ich akcja ma potrwać do godz. 13.

W woj. dolnośląskim kilkanaście ciągników rolniczych jedzie drogą krajową nr 8 pomiędzy Ząbkowicami Śląskimi a Łagiewnikami. "Ciągniki nie jadą w jednej kolumnie, ponieważ nie pozwala na to prawo. Ten protest w formie przejazdu nie powoduje większych utrudnień w ruchu. Policja jest na miejscu i obserwuje sytuację" - przekazała policja.

W woj. podlaskim na razie nigdzie nie ma blokad dróg w ramach środowych protestów rolniczych. Utrudnienia w ruchu są m.in. w Łomży. Przed południem kilkanaście ciągników poruszało się tam np. po rondzie przy Placu Kościuszki, czyli na wjeździe do miasta od strony m.in. Białegostoku.

Według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, kierowcy na utrudnienia w ruchu mogą natknąć się w ciągu dnia na drogach krajowych nr 8, 61, 63, 65, 66 oraz wojewódzkich nr 677 i 690. Rolnicy mają tam jeździć w kolumnach ciągnikami i innymi maszynami.

Na wczesne godziny popołudniowe zapowiadana jest rolnicza pikieta biura struktur wojewódzkich PiS w Białymstoku.

W woj. śląskim rolnicy protestują na dk nr 11 i 81. Policja nie odnotowała dotychczas przypadków złamania prawa - poruszające się tymi drogami ciągniki spowalniają, ale nie blokują ruchu.

Już wcześniej informowano, że protestujący w woj łódzkim zablokowali rondo na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Smardzew, gdzie wyrzucili na jezdnię obornik. Utrudnienia w ruchu kierowcy mogą napotkać na drogach krajowych: nr 12 w okolicach Sieradza, nr 70 w powiecie skierniewickim, nr 92 w pow. łowickim, a także w pobliżu Kutna.

W związku z protestem utrudniania występują też m.in. na dk 60 na zjeździe na autostradę A1 w pobliżu Kutna. W woj. świętokrzyskim protesty są prowadzone w okolicy Opatowa i Łopuszna w powiecie kieleckim. Zaś na terenie woj. opolskiego mogą wystąpić utrudnienia na drodze krajowej nr 11 i 45 oraz obwodnicy Opola. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Robert Fiłończuk, Anna Jowsa, Marek Szafrański, Agnieszka Pipała, Tomasz Więcławski, Renata Chrzanowska, Marcin Rynkiewicz, Roman Skiba, Michał Budkiewicz, Krzysztof Konopka, Jerzy Rausz

mja/ rof/ ajw/ szf/ api/ twi/ ren/ mmd/ ros/ mb/ kon/ rau/ bap/ wdz/ masz/ jaw/ aj/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

ze wsize wsi

16 4

Bedziemy patrzec jak zaglosuje senator Kraska 14:11, 07.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do ze wsido ze wsi

1 4

a co ty tak się o Kraskę martwisz, pilnuj swojego nosa 23:16, 07.10.2020


Bez złudzeńBez złudzeń

15 5

PiS górników już "załatwił", a następni są rolnicy. Niemiecki i amerykański kapitał chce wykupić zamknięte kopalnie w Polsce. Nagle wydobycie stało się opłacalne. Polscy górnicy będą pracować niemieckich i amerykańskich kopalniach. To nie do wiary że takie wały przechodzą bez echa sprzeciwu przez społeczeństwo. Rolnicy nie dajcie się omamić jak górnicy. Bo nic nam nie zostanie. 14:31, 07.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do Bez złudzeńDo Bez złudzeń

4 0

Kto ma rodzinę na Śląsku to wie, że u nas górników wyleczyli jak kopalnie załatwili, to wirusa nie ma. Normalnie CUD. 08:51, 08.10.2020


RolnikRolnik

13 8

Tylko Konfederacja z częścią PSL wspiera rolników!!! 15:48, 07.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

myślmyśl

3 11

hodowla zwierząt futerkowych oraz uboj rytualny to NIE jest rolnictwo. Miliony zwierząt przestaną cierpieć bez sensu i to jest krok który musi zostać wykonany w świadomym społeczeństwie, w którym liczy się coś więcej niż hajs. tyle. 18:45, 07.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DeeretDeeret

4 0

Cała Polska się budzi. Dlaczego inni maja zarabiać a my nie. Produkować ile się da i budować siłę kraju 21:13, 07.10.2020


DO - myśl.DO - myśl.

3 0

TY wcale ,, nie myślisz ,, Owszem TAK -- ale w całej UNII -- Po co wychylają się. Reszta będzie robić interesy , a polski rolnik będzie tylko na to patrzył. Tak było z ,, odtłuszczonemi wątróbkami ,, z gęsi. Polska NIE , a Węgrzy do dziś robią interes , bo przejeli jeszcze i Polski rynek. 10:10, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

>>.. Rolnik.>>.. Rolnik.

2 3

PSL już rządziło i co -- z rolników zrobili ,, Frajerów ,, A Konfederacja nie ma pomysłu na NIC. IM nawet marsze ,, niepodległości ,, nie wychodzą. Z Unii wyjść , podatki znieść - to z czego żyć ... 10:16, 09.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kwaczkwacz

1 0

Od kiedy to żyje się z "podatków i unii"? Unię mamy, podatki najwyższe, długi największe, a żyje się gorzej niż za Peło i nawet PZPR. 11:01, 09.10.2020


ZamaskowanyZamaskowany

3 0

Zamaskowany PiS ze świrusem pod pachą NAPADŁ na Polskę. Unikaj PiS, jak sy...su!!! 10:59, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA