Zamknij
REKLAMA

Od soboty, 10 października, cała Polska w strefie żółtej

18:08, 08.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie zapewniło, że dalsze działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji.

Od 10 października cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej; w całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych będą obowiązywać dodatkowe restrykcje; zostanie zwiększona liczba łóżek w szpitalach - podkreśliło w przesłanym PAP komunikacie CIR.

"Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Jesteśmy mądrzejsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy. Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem" - czytamy w komunikacie.

Zmiany wejdą w życie od 10 października.

"Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj" - dodano w komunikacie.

Wśród najważniejszych zasad wymieniono obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych będzie należało zachować bezpieczną odległość - na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Ponadto lokale w strefie czerwonej lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6:00 do 22:00.

Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywał limit osób na imprezach okolicznościowych: do 75 osób oraz w strefie czerwonej do 50 osób. Te zasady będą natomiast obowiązywać od 17 października.

Od 10 października w przestrzeni zamkniętej wydarzenia kulturalne będą mogły odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

W strefie czerwonej natomiast będzie obowiązywał całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy zgromadzeń w całym kraju będą musieli zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości. Dodatkowo pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość - minimum 100 m.

Wszystkie informacje o obostrzeniach są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/roznice-w-regionalnych-obostrzeniach-dla-powiatow-czerwonych-i-zoltych-od-10-pazdziernika-2020-r.

Rząd zapowiada również zwiększenie liczby lóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie ma powstać szpital koordynacyjny, a w nich dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Szpital koordynacyjny ma pełnić rolę głównego szpitala w danym województwie. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in. przepływ pacjentów między szpitalami, ruch karetek "wymazowych" i transportowych oraz przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

W komunikacie zapewniono, że dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.

Ponadto ma zostać zwiększona rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach lekarze POZ będą mogli kierować pacjenta do izolacji domowej lub do izolatorium. Zniesiony zostanie obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

Rząd zachęca również do stosowania się do obecnie obowiązujących ograniczeń, zakrywania ust i nosa, częstego mycia i dezynfekcji rąk, zachowania bezpiecznej odległości, unikania dotykania oczu, nosa i ust i zainstalowania aplikacji "ProteGO Safe".

Od 9 października natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości sms do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej.

Od soboty będzie obowiązywała również nowa lista powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej. Są to 32 powiaty i 6 miast:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz; województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski; województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski; województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański; województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki; województwo opolskie: powiat oleski; województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki; województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki; województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot; województwo śląskie: powiat kłobucki; województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce; województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki; województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński; województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

W komunikacie CIR wskazano także na aplikację "ProteGO Safe" i zapewniono, że dzięki której będzie można monitorować kontakty z osobami potencjalnie zakażonymi.

"ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa - dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić" - podkreślił CIR w komunikacie.

Aplikacja nie przesyła natomiast informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie miałeś kontakt z tą osobą. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (18)

MikoloMikolo

10 4

Cała Polska śpiewa z nami ........ z maseczkami 18:16, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PLANdemiaPLANdemia

12 4

FIKSUM DYRDUM, czyli ludzie mniej inteligentni poddani woli Politycznej .  18:33, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlalalaAlalala

12 4

Jak tak można robić z ludzi idiotow. Do czego to darzy. Polacy zostają pozbawieni wolności i praw do decydowania o sobie. Cmentarze zamknięte? Ludzie na dworzu możemy przebywać ile chcemy jak się te całe polityki boją to niech siedzą w domach 19:22, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

7 12

Mam nadzieję, że w końcu wezmą się za imbecyli którzy wszystkich i wszystko mają w (...). Skoro zdecydowana większość lekarzy epidemiologów zaleca noszenie maseczek to masz je nosić jeden z drugim bo nie jesteś sam na tym świecie. Cały świat ogranicza codzienną egzystencję ale zawsze znajdą się mądrzy inaczej, którzy nagle się duszą pod maseczką, widzą spisek czy gadają o wolności. 19:36, 08.10.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

andrzejandrzej

5 3

Miesz(k)aniec, nie cwaniakuj. 20:07, 08.10.2020


Do MieszkaniecDo Mieszkaniec

9 1

Rozpiera mnie duma, że żyję wśród takich ludzi.
Dla mnie jest pan tym jedynym prawdziwym, mitycznym Polakiem, który co wieczór uwięziony przed telewizorem zajada się chlebkiem z chińskim czosnkiem, francuską kapustą, holenderską marchwią, oraz ukraińskim ogórkiem, co chwilę wykrzykując do TV słowa poparcia dla rządu.
ON - Basia!... w telewizorze powiedzieli, że dostaliśmy podwyżkę emerytur!
ONA – Nie Stasiu , nie dostaliśmy
ON -- Głupa kobieto! Na pewno dostaliśmy, przecież w telewizorze powiedzieli. Nie znasz się! Rząd by nas nie okłamał! 20:40, 08.10.2020


@ Do Mieszkaniec@ Do Mieszkaniec

5 2

Dla mnie też jest pan mitycznym Polakiem, który na wszystkim się zna i nikt nie będzie mówił mu co ma robić. W myśl zasady na złość mamie odmrożę sobie uszy. Jak idziesz do lekarza to też mówisz jakie leki ma przepisać? 21:18, 08.10.2020


Do MieszkaniecDo Mieszkaniec

4 2

Człowieku biernie łykający wszystko z TV: Wymóg zaświadczenia lekarskiego wprowadzony z dnia na dzień jest niekonstytucyjnym barbarzyństwem i może doprowadzić do tego, że rząd będzie miał krew na rękach, bo astmatycy i w ogóle ludzie z osłabionym układem oddechowym będą się zmuszać do masek. Część zasłabnie. Część z tych, co zasłabną, już się nie ocknie. Ale wszystko w imię Teatru Covid. Wprowadzenie tego z dnia na dzień bez vacatio legis dla wymogu zaświadczenie lekarskiego to jest barbarzyństwo.
To sprawia wrażenie głupoty, indolencji i w jakiejś mierze okrucieństwa, jednak zastanawiam się, czy tak naprawdę zamiast kwestii epidemiologicznej nie chodzi tu po prostu o tresurę społeczeństwa i operację psychologiczną. Bo Covid niestety nie jest tylko epidemią, jest też operacją psychologiczną i treningiem z brania ludzi za twarz, ćwiczeniem i drylem z dostosowywania się do coraz bardziej inwazyjnych ograniczeń wolności. Trzecia taka rzecz po zagrożeniu terrorystycznym (wykorzystanym do usankcjonowania inwigilacji) i kryzysie finansowym (wykorzystanym do przykręcenia śruby ekonomicznie).
Ciekawe, czy to w ogóle sam PiS, czy mu z (zagranicznej) góry narzucają. Z centralnego ośrodka inżynierii społecznej. 22:28, 08.10.2020


KlientKlient

9 2

Czy ktoś mi wytłumaczy jak to jest że w żadnej dużej galerii handlowej nie wykryto wirusa ?
Czy dlatego że taką galerie trzeba by było zamknąć i zyski by spadły ? 21:19, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnalitykAnalityk

10 4

Wy ludu posłuszny kagańce na twarz, a my eita elity róbta co chceta 21:20, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QerstoQersto

9 2

Któremu to teraz przyszło chorym babcie odwiedzać gdzie inni na przymusowej izolacji są pozamykani ???? 22:34, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do mieszkańca Do mieszkańca

10 2

Jak się Pan tak boisz to siedź w domu nie chodź do pracy ani do sklepu na zakupy bo masz tam kontakt z ludźmi i możesz się zarazić. Ale nie powielaj tej głupoty z maskami. Bo rząd karze to trzeba. Jak rząd karze ci nasrać na środku pokoju to też nasrasz? Bo kazali? Wszędzie pełno ludzi a czepiają się tylko imprez typu wesela. W galeriach setki ludzi. W kościołach. Na wakacjach tłumy wszędzie ale teraz oczywiście dopiero ludzie się zarażają. Jakoś mi się to nie klei.... 23:48, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do wszystkich antydo wszystkich anty

1 5

Właśnie takich mamy inteligentnych komentatorów , jesteście przeciwko restrykcjom, a jednocześnie za tym nędznym rządem, tego wasz tępy umysł nie ogarnia, jak Lech jestem za a nawet przeciw. 11:27, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KZCHKZCH

5 4

Ręce opadają , co za przekorny naród . Brat pracuje w Irlandii , wszyscy stosują zalecenia wprowadzone przez rząd , oprócz Polaków ludzie niereformowalni o czym tu piszecie ,popieram Mieszkanca w 100 % , 12:24, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuziaZuzia

3 5

Poczytaj jeden z drugim przejmujący wpis pielęgniarki Moniki Drobińskiej na fb. Nie mamy prawa do ryzykowania życiem innych . Nieprawda , że koronawirus to ściema " 12:51, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ do Zuzi@ do Zuzi

4 7

Jestem przerażony postępowaniem ciemnych mas, które zawsze wszystko muszą kwestionować. Kim jesteś jeden z drugim, że w imię teorii spiskowych podważasz opinie specjalistów, którzy wirusami zajmują się od dawna? 14:08, 09.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DeererDeerer

7 5

Ciekawe jacy to pseudo specjalistów słuchasz. Zacznij czytać publikacje z najlepszych uczelni na świecie to zobaczysz że tamci fachowcy mówią że nic się nie dzieje 18:24, 09.10.2020


@ Deerer@ Deerer

4 5

Podasz przykład publikacji tych fachowców z najlepszych uczelni na świecie? Czy schowasz głowę w piasek? 20:04, 09.10.2020


REKLAMA