Zamknij

Zagrożenie powodziowe na Wiśle, nasi strażacy gotowi nieść pomoc

16:42, 19.02.2021 | BGG/FOT. KW PSP WARSZAWA
Skomentuj
REKLAMA

W piątek, 19 lutego, Państwowa Straż Pożarna sprawdzała gotowość do podjęcia ewentualnych działań, związanych ze spodziewanym ociepleniem i możliwym podniesieniem poziomu wody w rzekach. Sokołowscy strażacy zostali wezwani do Warszawy.

Meteorolodzy przewidują, że od soboty średnia temperatura w Polsce będzie mocno wzrastać, a w poniedziałek w dzień dojdzie do 8 st. C. Cały kolejny tydzień też ma być ciepły. Zmrożona ziemia i wysokie temperatury oznaczają niebezpieczeństwo szybkiego spływ topniejącego śniegu do rzek, co może skutkować powodziami.
Na Bugu we Frankopolu utrzymuje się wysoki poziom wody. W piątek, 19 lutego, było to 231 cm (stan ostrzegawczy to 250 cm, a alarmowy – 350 cm). Stany ostrzegawcze przekroczone są od kilku dni na Bugu w Małkini.
Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na Wiśle w rejonie Płocka. W piątek, 19 lutego, rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 590 cm, czyli o 40 cm ponad stan alarmu. W Kępie Polskiej poziom rzeki to 503 cm, czyli 3 cm powyżej stanu alarmowego.
- Mazowieccy strażacy od wtorku, 9 lutego, prowadzą działania w celu zabezpieczenia budynków oraz wałów przeciwpowodziowych, a także monitorują poziom wody w Wiśle. W celu koordynacji działań powołano sztab mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz zadysponowano dodatkowy sprzęt i ratowników z terenu woj. mazowieckiego i łódzkiego. Codziennie na terenie powiatu płockiego zaangażowanych jest ponad 100 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu płockiego, kompania wojewódzkiego odwodu operacyjnego, podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i słuchacze z Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie – informuje mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

W ostatnich dniach skupiano się na zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych na odcinku w rejonie Kępy Polskiej. Na pomoc mieszkańcom zagrożonych powodzią terenów przygotowują się też strażacy z powiatu sokołowskiego.
- Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim w piątek, 19 lutego, udali się w rejon koncentracji na terenie Warszawy. Jest to na razie sprawdzenie gotowości do podjęcia ewentualnych działań związanych ze spodziewanym ociepleniem i możliwym podniesieniu poziomu wody w rzekach. Strażacy z Sokołowa Podlaskiego wrócą dzisiaj do macierzystych jednostek - informuje Karol Kierzkowski.

Strażacy z PSP w Sokołowie Podlaskim, gdzie działa specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, już kilkakrotnie brali udział w działaniach przeciwpowodziownych w innych częściach kraju. W maju 2010 r. w rejonie Krakowa i Oświęcimia pomagali w transporcie powodzian i dostarczali żywność mieszkańcom zalanych terenów. W tym samym czasie trwała walka o utrzymanie przesiąkających wałów w gminach Maciejowice i Wilga w powiecie garwolińskim – tam skierowano także strażaków z kilku jednostek OSP działających w naszym powiecie.

(BGG/FOT. KW PSP WARSZAWA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ElżbietaElżbieta

15 0

Straż pożarna niesie pomoc we wsxystkich zagrożeniach. Szacunek dla Nich. Baty należą się wszelkiej maści zalatwiaczom vel złotówom z urzędów za wydawanie pozwoleń budowlanych na terenach zalewowych. 20:53, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziwneDziwne

3 3

Jakie to dziwne wreszcie normalna zima z mrozem i śniegiem. Wiadomo, że jak od tysięcy lat będzie koniec zimy i będą roztopy. A tu bach, akcja nadzwyczajna, rząd "bohatersko walczy" z covidem, a teraz piersiami strażaków i pewnie OT zasłoni nas przed - no przed czym? Przed wiosną? IDIOTYZM w obu przypadkach. 22:09, 19.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jakojako

1 1

Jak w komunie zamiast pracować wszyscy walczą 09:41, 20.02.2021


do - Dziwne.do - Dziwne.

1 1

NOO -- Dziwne jest to co piszesz... 15:27, 20.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%