Zamknij
REKLAMA

Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu, wkrótce u nas szczepienia lisów

10:49, 15.04.2021 | OPR. BGG/INFO: MUW, FOT. WIW SIEDLCE
Skomentuj
REKLAMA

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 11. przypadku wścieklizny u lisa – tym razem w powiecie garwolińskim, w miejscowości Wola Władysławowska.

Wojewoda Mazowiecki 19 stycznia wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy. W dniach 25 kwietnia - 2 maja br. odbędzie się wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu łosickiego, ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, węgrowskiego. 26 marca zakończyła się akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu otwockiego, powiatu mińskiego oraz w m.st. Warszawa. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności.
Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. Kolejne stwierdzano w powiatach otwockim, mińskim, a ostatni na terenie powiatu garwolińskiego.
Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz: trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu; pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Ponadto obowiązuje nakaz oznakowania obszaru zagrożonego na jego granicach przy drogach poprzez umieszczenie tablic z wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie ( temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

 

(OPR. BGG/INFO: MUW, FOT. WIW SIEDLCE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Koty ..Koty ..

0 0

Warto się z góry zdecydować, czy kot ma być ściśle domowy, czy mieszany (domowo - podwórkowy). Mam 4 koty (12, 11, 10 i 10 lat). Tatusia i mamusię odłowiłem z natury za niemowlęctwa, a synek i córka urodziły się w moim mieszkaniu. One mają AGORAFOBIĘ. Próba wyniesienia ich z mieszkania kończy się paniką i wrzaskiem. CZYLI nie jest tak, że kot MUSI wychodzić. Kwestia przyzwyczajenia. CZYLI moje koty nie były i nie będą szczepione, bo PO CO? Jak zwykle, kierujemy się rozumem i świętą wolą kotów. :-) 18:42, 22.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%