Zamknij
REKLAMA

Sokołowianie zasilili szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej

10:08, 26.04.2021 | ANETA SZCZEPANIAK/ 5. MBOT
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę odbyła się już 20. przysięga wojskowa żołnierzy - ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyło ją 40 terytorialsów, którzy już za miesiąc szkoleniem rotacyjnym rozpoczną 3-letni cykl szkolenia w WOT.

Miniony weekend - 24 i 25 kwietnia - słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 300 ochotników z całej Polski, 40 zasili szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ” Przysięgą wojskową zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe i tym samym dołączyli do grona mazowieckich terytorialsów. Uroczystość odbyła się w sobotę i oprócz 40 ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wzięło w niej udział 43 żołnierzy - rezerwistów, którzy ukończyli 8- dniowe szkolenie wyrównawcze.
Za miesiąc rozpoczną swoje pierwsze szkolenia rotacyjne, w pierwszym roku będą one miały charakter indywidualny, w drugim roku będą to szkolenia specjalistyczne w ramach konkretnej funkcji w pododdziale (np. saper, medyk, radiotelefonista, kierowca itp.), natomiast trzeci rok to szkolenia zgrywające. Ukończenie 3- letniego cyklu szkolenia otwiera żołnierzom drogę do służby zawodowej. Nowi terytorialsi swoje szkolenia rotacyjne będą odbywać w batalionach do których przynależą terytorialnie.
Podczas uroczystości płk Mieczysław Gurgielewicz, Dowódca 5MBOT, odczytał list od Ministra Obrony Narodowej skierowany do przysięgających żołnierzy:
„Wasza dzisiejsza przysięga wojskowa i służba w WOT to wyraz patriotyzmu oraz gotowości do pomocy potrzebującym. Jesteście gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za innych, uczynić dbanie o bezpieczeństwo najbliższego otoczenia częścią swojego życia. Motto formacji „Zawsze gotowi, zawsze blisko” staje się dla Was jedną z najważniejszych zasad”-napisał Mariusz Błaszczak.
W imieniu przysięgających żołnierzy głos zabrał szer. Jakub Klimczak, mieszkaniec Warszawy, na co dzień pracownik jednego z warszawskich banków
- Ostatnie 16 dni każdy z nas przeżył na swój własny, indywidualny sposób (…) mogę ten czas podsumować następującymi słowami: satysfakcja, samorealizacja, współpraca, dyscyplina, patriotyzm, wzajemna pomoc, pokonywanie własnych ograniczeń. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć że wstępując w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przyświecają nam idee, które wpisują się w Credo Terytorialsa. – mówił podczas swojego wystąpienia.

53. batalion lekkiej piechoty z Siedlec po przysiędze poszerzył swoje szeregi o 12 nowych ochotników, mieszkańców powiatu siedleckiego, mińskiego oraz sokołowskiego. 6 z nich po raz pierwszy miało styczność z wojskiem, ukończyli oni 16-dniowe szkolenie i w sobotę złożyli przysięgę wojskową. Wśród szóstki wyróżnionej złożeniem przysięgi na sztandar był szer. Adam Krzyszczyk, 24-letni student z Sokołowa Podlaskiego. Natomiast szer. Wiktor Rozbicki, 19-latek z Sokołowa, na co dzień pracownik centrum logistycznego, został wyróżniony przed dowódcę 5 MBOT listem gratulacyjnym za osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia podstawowego.

Szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzmocniły się łącznie o 84 żołnierzy, wśród nich jest 15 kobiet.
Kolejna okazja do wstąpienia w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie14 maja, wówczas wcieleniem rozpocznie się czwarte w tym roku szkolenie podstawowe w brygadzie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

 

(ANETA SZCZEPANIAK/ 5. MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

OO

3 2

🤣🤣 18:05, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dżonny MDżonny M

1 3

harcerzyki ...... 09:29, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%