Zamknij
REKLAMA

Szkoły gotowe na zdalne nauczanie?

00:07, 13.09.2021 | MATERIAŁ PROMOCYJNY
Skomentuj FOT. PIXABAY
REKLAMA

Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne – taki właśnie sprzęt pojawi się niebawem w 130 szkołach na Mazowszu, w tym w 21 z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln zł.

Nie wszyscy uczniowie mają komputery

Z raportu przygotowanego przez Federację Konsumentów wynika, że aż 50-70 tys. uczniów w Polsce nie posiada w domu komputera lub tabletu, a ponad milion uczniów współdzieli urządzenia z innymi domownikami1. Dlatego Mazowsze już drugi rok z rzędu realizuje projekt unijny, dzięki któremu nowoczesny sprzęt komputerowy trafia do mazowieckich szkół. Jego całkowita wartość to już ponad 55 mln zł. Co istotne, sprzęt otrzymają placówki, które do tej pory nie brały udziału w projekcie, w tym 21 szkół z regionu siedleckiego i powiatu mińskiego.

Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, to już druga edycja mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. – Wszyscy mierzymy się ze skutkami pandemii. Zamknięcie, zdalna praca, zdalne nauczanie, a do tego bardzo często dochodzą braki w sprzęcie i wyposażeniu. Nie wszystkie szkoły stać na zakup laptopa czy tabletu dla swoich uczniów. Ten projekt ma pomóc w nauczaniu tradycyjnym i zdalnym – dodaje.

W szkołach potrzebny jest sprawny sprzęt komputerowy – zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Tego typu wyposażenie jest bardzo kosztowne. Dlatego postanowiliśmy przy wsparciu unijnym zrealizować tak ważne inwestycje. Chcemy, aby mazowieckie szkoły były przygotowane na różne formy nauczania. W ramach dwóch edycji projektu z dofinansowania skorzystało w sumie 366 mazowieckich szkół – dodaje.

Pomaga samorząd województwa mazowieckiego

Z pomocy skorzysta m.in. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Korytnicy. – Unijne dofinansowanie pozwoli nam doposażyć sale informatyczne. Komputery oraz projektory multimedialne będą nam służyć latami. Warto podkreślić, że taki sprzęt jest wykorzystywany nie tylko w czasie pandemii – zaznacza zastępca wójta gminy Korytnica Grażyna Chrupek.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu do szkół zostaną dostarczone nowe urządzenia i oprogramowanie. Będą to m.in. stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne, w tym pakiety Office 365. Co ważne, uczniowie bez dostępu do sieci zostaną wyposażeni w internet mobilny. Program obejmuje również szkolenia oraz zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom przygotować się do ewentualnego kolejnego okresu nauki zdalnej oraz efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.

Kto otrzymał pomoc?

W tym roku z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego sprzęt komputerowy otrzymają: I Liceum Ogólnokształcące w Łosicach, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Przesmykach, Szkoła Podstawowa w Zespole Oświatowym w Mokobodach, Szkoła Podstawowa im. chor. Jerzego Paca w Życzynie, Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Zespole Oświatowym w Gryglewie, Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszek w Sabniach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Repkach, Szkoła Podstawowa w Krypach, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Korytnicy, Szkoła Podstawowa w Serpelicach, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Podstawowa im. Ks. A. Tyszki w Janowie, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza, II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Starym Pilczynie, Szkoła Podstawowa w Stefanowie, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach, II Liceum Ogólnokształcące im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach, Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Sobolewie.

W 2020 roku z subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego sprzęt komputerowy otrzymały: Zespół Szkół nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Białkach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żeliszewie Podkościelnym, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach, Zespół Szkół w Głoskowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Pamięci Wanat w Dąbrowie z siedzibą w Woli Łaskarzewskiej, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Skórcu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jóźwickiego w Górznie, Zespół Szkolny w Cegłowie, Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Edwarda Grzymały w Sadownem, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach, Szkoła Podstawowa w Suchożebrach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach, Zespół Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Garwolinie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach, Zespół Placówek Oświatowych w Parysowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, Zespół Szkół w Latowiczu, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Okuniewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łosicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kępie Celejowskiej, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi, Zespół Szkół w Sterdyni Szkoła Podstawowa im. A. Krzywoń, Zespół Szkół w Wodyniach, I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, Zespół Placówek Oświatowych w Korczewie, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Michałówce, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła I w Zbuczynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Górkach, Zespół Szkolny Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Stanisławowie, Szkoła Podstawowa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Wiśniewie, Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Żelechowie, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Węgrowie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, Szkoła Podstawowa im. B. Prusa w Kałuszynie, Zespół Szkolno-Wychowawczy Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Huszlewie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hołubli, Zespół Oświatowy w Wiśniewie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jabłonnie Lackiej, Zespół Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy / Szkoła Podstawowa w Starej Kornicy, Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Rudzie.

1 Raport Federacji Konsumentów, http://www.federacja-konsumentow.org.pl/s,1479,wykluczenie-cyfrowe-podczas-pandemii.html

Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”.

 

(MATERIAŁ PROMOCYJNY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

NIE!!!NIE!!!

14 2

Dość zdalnego nauczania, zdalnej pracy i tego wariactwa.
Zwłaszcza dla dzieci to ma fatalne skutki.
Plaga samobójstw wśród młodzieży jest dramatem. A nasiliło się to po tym zamknięciu ludzi w domach! 00:39, 13.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TakTak

4 1

Zgadzam się w 100 procentach 09:50, 13.09.2021


do - NIE!!!do - NIE!!!

2 10

Jeszcze napisz , że to zdalne nauczania to tylko jakiś wymysł. TWOJE ,, NIE ,, to o du---- potłuc , liczy się ogólne życie ludzkie. O tym niech decydują fachowcy , a nie tacy jak TY. Ludzie nie chcą się szczepić przez JAKĄŚ propagandę ,, zakrzepicy ,, -- a obecne dane pokazują , że na COVID-19 zapada ponad 95 % ludzi NIE zaszczepionych. 08:46, 13.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do do - NIE!!!do do - NIE!!!

5 1

Człowieku na jakim świecie ty żyjesz. Nie widzisz co się dzieje np w Izraelu???Gdzie większość przyjęła preparat a wszystko jest zamknięte i Ci,którzy wzieli 2 dawki są traktowani jako NIEzascepieni,tylko Ci co wzieli 3 i 4 dawkę to sa zascepieni. Dalej dasz sie oszukiwać czy nagabujesz za premie dla koncernów farmaceutycznych?Wejdz sobie na strone międzynarodowego funduszu walutowego i tam jest obnażony plan rzadu i ile ma to wspólnego ze zdrowiem. 10:55, 13.09.2021


DramatDramat

8 1

Zdalne nauczanie jeszcze obniżyło i tak ciągle obniżane wymagania dla uczniów.
Znam przypadek, że uczeń z trudem czyta, słaby jest ze wszystkich przedmiotów, nawet na WFie olewał nauczyciela, ale rodzice tak "pomagali" w czasie zdalnej nauki, że na koniec ubiegłego roku szkolnego miał czerwony pasek. To kpina z reszty klasy i całego systemu. 09:10, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdalne nauczanieZdalne nauczanie

4 3

Zdalne nauczanie TO PRZESTĘPSTWO DOKŁADNIE TAKIE SAMO JAK T E LE P O R A D Y!!! 15:05, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%