Zamknij
REKLAMA

Mazowieccy terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni JAVELIN

09:54, 23.04.2022 | ANETA SZCZEPANIAK/ 5. MBOT
Skomentuj
REKLAMA

Pierwsi żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w szkoleniu z zakresu obsługi wyrzutni Javelin. Kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN zorganizowany został przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Pierwsza edycja kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin odbyła się w czerwcu 202 1r. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, z różnych brygad OT z całej Polski. Od kwietnia w kursach udział biorą także żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w kolejnej już edycji kursu udział bierze 8 żołnierzy 5. MBOT, a do końca maja z obsługi Javelin przeszkolonych zostanie kolejnych 13 mazowieckich terytorialsów. Kursy potrwają do końca 2022 roku, zaplanowano jeszcze 34 edycje, w których będą mogli wziąć udział żołnierze 5 Brygady.

Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk JAVELIN podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

(ANETA SZCZEPANIAK/ 5. MBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

aa

1 0

A mają je na stanie, czy tylko wiedzą będą odstraszać towarzyszy rosyjskich? 16:45, 23.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianekMarianek

1 0

harcerze, niech im procy kupią, kamienie się znajdą. 23:11, 28.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%