Zamknij
REKLAMA

Mieli okazję poznać siebie nawzajem

09:09, 06.05.2022 | JOANNA TUROS
Skomentuj
REKLAMA

28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Sokołowie Podlaskim zorganizowano Szkolny Dzień Profilaktyki. Polscy i ukraińscy uczniowie mieli okazję poznać siebie oraz kulturę, zwyczaje i język obu krajów.

Został on zorganizowany przez Ewę Murek-Szotko - psychologa szkolnego i Joannę Turos - pedagoga. Przesłanie tego dnia miało szczególną wymowę, ponieważ szkoła gości w tym roku dzieci z zaprzyjaźnionej Ukrainy. Dzięki temu uczniowie mają okazję poznać siebie nawzajem, a także kulturę, zwyczaje i język obu krajów.
Uroczyste spotkanie zgromadzonej na hali sportowej społeczności uczniów i nauczycieli rozpoczęły dzieci z klasy II, które pod kierunkiem wychowawczyni, pani Elwiry Pawluk. Zaśpiewały znaną i lubianą piosenkę „Chodź, pomaluj mój świat”. Następnie przedstawiciele z klasy VII: Patrycja Bukowicka i Bartłomiej Kosiorek przybliżyli zebranym tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych w Polsce i w Ukrainie. Dzięki interesującej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się, że istnieje wiele podobieństw w obchodach tego wielkiego święta radości i zwycięstwa życia nad śmiercią w obu krajach. Poznali również ciekawe zwyczaje świąteczne praktykowane w Ukrainie, nieznane w Polsce.

W kolejnej części programu odbył się koncert muzyczny w wykonaniu uczniów polskich i gości. Zaśpiewano znane, popularne polskie piosenki, jak również ukraińskie. Wybrzmiały ponadto utwory instrumentalne zaprezentowane przez uczniów z Ukrainy i Polski. Na szkolnej scenie wystąpili goście: Anton Afonin z kl. VIII, Kira Khramtsova, Karina Musirivska, Polina Pavenska, Anna Umanska-Guliaieva – uczennice z kl. VII, Staś Manzyuk i Tymur Perashyshen z kl. II oraz Maria Litewnicka i Malina Malinowska z kl. II w duecie, Natalia Modlińska z kl. II, Sara i Olga Moczulskie z kl. III i VI. Koncert zakończyły dzieci z klasy II, śpiewając znaną, międzynarodową piosenkę zatytułowaną „We are the world”. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi owacjami. Utwory muzyczne, które zaprezentowali, wzbudziły wiele pozytywnych emocji i wzruszeń wśród zebranych.

Zwieńczeniem tego dnia była degustacja wyjątkowych potraw i przysmaków kuchni polskiej i ukraińskiej, przygotowanych przez rodziców uczniów obu zaprzyjaźnionych krajów.
To był szczególny dzień w społeczności uczniów „Trójki”. Radosna, przyjazna atmosfera, jaka towarzyszyła zgromadzonym na sali, skłania do refleksji, że możemy być razem w różnorodności. To właśnie różnorodność jest wartością, która ubogaca nasze życie. Otwarcie się na inność pozwala przełamywać mentalne bariery i uprzedzenia, a tym samym sprzyja nawiązywaniu serdecznych, bliskich relacji.
Jako współorganizatorka Szkolnego Dnia Profilaktyki wyrażam serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły oraz rodzicom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia. W sposób szczególny dziękuję: pani Elwirze Pawluk za przygotowanie klasy II do występu muzycznego, pani Renacie Sawickiej za piękną, wymowną dekorację, pani Patrycji Mastalerczuk i pani Monice Pytel za pomoc w organizacji poczęstunku dla dzieci, a także panu Rafałowi Marcyniukowi za obsługę sprzętu technicznego i Hannie Włodarczyk-Szybka za współpracę podczas uroczystości. Wykonawcom koncertu muzycznego gratuluję pięknego występu i dziękuję za emocje i wzruszenia.

(JOANNA TUROS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

SuperSuper

1 0

Powinni też poznać historię między narodami 10:58, 06.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiroMiro

1 0

Wołyń 43. Pamiętamy. 18:01, 06.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%