Zamknij
REKLAMA

Mieli okazję odwiedzić najciekawsze miejsca w Małopolsce

08:26, 22.06.2022 | SYLWIA KOSIERADZKA/SP GROCHÓW
Skomentuj
REKLAMA

Na ten wyjazd młodzież ze Szkoły Podstawowej w Grochowie czekała od dłuższego czasu. W dniach 7-10 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV-VIII udali się na autokarową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Ojcowa.
 

[FOTORELACJA]842[/FOTORELACJA]

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”.  Podczas spaceru po kopalni uczniowie przeszli ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135m. Poznali historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła na nich kaplica dedykowana św. Kindze. Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy pozwolił odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, którą ilustrują wykute w soli piękne komory, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Na koniec pobytu w tym magicznym miejscu zrelaksowaliśmy się na Tężni Solankowej Wieliczka.

Drugiego dnia udali się do Krakowa. Królewskie miasto przywitało ich serdecznie, zaskoczyło ilością zabytków i niezwykłym klimatem. Cała grupa udała się wraz z przewodnikami na zwiedzanie zabytkowego Wawelu. Weszliśmy na Wieżę Zygmuntowską w katedrze wawelskiej aby zobaczyć Dzwon Zygmunta, legenda mówi, że wypowiadając życzenie dotykając jego serca lewą ręką, spełni się ono w niedługim czasie. Szczególnym wydarzeniem było zejście do podziemia zamku i podziwianie Smoczej Jamy oraz samego Smoka Wawelskiego. Następnie przeszli na Rynek Główny pod pomnik Adama Mickiewicza. Tuż obok zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza.

Trzeci dzień to kierunek – Wadowice, gdzie zwiedzili Muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II”. Muzeum powstało w budynku, w którym mieszkała rodzina Wojtyłów. Karol Wojtyła spędził w nim dzieciństwo i młodość. Pamiątki, które zachowały się z tego okresu stanowią ekspozycję. Muzeum zostało zmodernizowane na potrzeby licznie odwiedzających pielgrzymów z całego świata. Znajduje się w nim trzypokojowe mieszkanie na piętrze kamienicy, które zachowało walory domu rodzinnego. Zobrazowano w nim różne aspekty właściwe dla kolejnych okresów życia Karola Wojtyły. Nowoczesna ekspozycja została rozciągnięta na inne kondygnacje budynku, gdzie liczne multimedia, animacje i zaskakująco autentyczne elementy prezentacji oddają żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Wszyscy zwiedzający muzeum byli pod wielkim wrażeniem.

Po zwiedzaniu czas wolny w czasie którego można było skosztować słynnych „papieskich” kremówek. Z Wadowic przejechaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie zwiedziliśmy Kalwaryjskiego Sanktuarium. Na koniec dnia usatysfakcjonowani i pełni wrażeń udaliśmy się na wieczorno-pożegnalny spacer po rynku krakowskim.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Ojcowski Park Narodowy. W drodze do najmniejszym spośród polskich parków narodowych, odwiedziliśmy w Jarzmanowicach Jaskinię Nietoperzową. Wędrując po Ojcowskim Parku Narodowym na jego obszarze znaleźć można wiele ciekawych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Są to zarówno interesujące miejsca z urzekającą architekturą, jak i takie, które ukształtowała sama natura. Podziwiali piękne skały o rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Wycieczka bardzo się podobała. Była ona dla wszystkich dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę. Z głową pełną niesamowitych wspomnień wróciliśmy do Grochowa.
Wycieczka została dofinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego jako zadanie publiczne pn. „Nauka to przyjemność” w ramach realizacji zadań w obszarze „Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie”.

(SYLWIA KOSIERADZKA/SP GROCHÓW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%