Zamknij
REKLAMA

Uczniowie z Wyroząb spędzili dwa tygodnie w Grecji

08.41, 09.07.2022 INFO/FOT. PSP W WYROZĘBACH Aktualizacja: 08.50, 09.07.2022
Skomentuj
REKLAMA

Było to możliwe dzięki udziałowi w unijnym projekcie. 20 uczniów klas 7 i 8 oraz czterech opiekunów wyjechali do miejscowości Katerinii, gdzie znajduje się szkoła partnerska i tam brali udział w zajęciach projektowych.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wyrozębach-Podawcach realizuje projekt Ponadnarodowa Mobilność Uczniów w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie nr 2021-1-PMU-4294 pod nazwą „Spotkanie z Grecją! - Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez realizację programu mobilnościowego” zostało zrealizowane przy współpracy z partnerską szkołą IEI.E.K LYDIA KEK SCHOOL w Grecji.

W projekcie wzięło udział 20 uczniów klas 7 i 8 oraz czterech opiekunów, którzy wyjechali do miejscowości Katerinii, gdzie znajduje się szkoła partnerska i tam brali udział w zajęciach projektowych. Rekrutacja uczestników projektu została przeprowadzona w oparciu o regulamin zawierający kryteria rekrutacyjne, zamieszczony na stronie internetowej szkoły.

Uczniowie zakwalifikowani do projektu od 13 maja do 6 czerwca uczestniczyli w obowiązkowych zajęciach w ramach przygotowania do mobilności. Wzięli udział w 15 godzinnym przygotowaniu językowym (kurs j. angielskiego - 10 h i języka greckiego - 5 h), ponadto uczestniczyli w 5-godzinnych zajęciach kulturowych oraz 5-godzinnym przygotowaniu pedagogicznym. Przygotowywali również prezentacje w języku angielskim promujące szkołę, region i kraj i uczyli się tańca narodowego -poloneza.

5 czerwca wyruszyli na niezapomnianą przygodę do Grecji. Tam przez kolejnych 14 dni realizowali program przedsięwzięcia. Podczas pobytu młodzież poznawała kulturę Greków, a także dzieliła się swoją wiedzą na temat kultury i obyczajów naszego regionu Mazowsza i Podlasia. Młodzi ludzie bardzo aktywnie uczestniczyli w mobilności, przygotowywali plakaty, prezentację, ulotkę, książkę kucharską i słowniki. Partner Grecki zaoferował gościom liczne wycieczki po Grecji. Uczniowie pojechali do uroczego miasteczka Litochoro, gdzie przeszli wąwozem do Łaźni Afrodyty przy Wodospadzie Zeusa. Udali się do Paralii - pięknego miasta, gdzie zrobili mnóstwo fantastycznych zdjęć i do starego Panteleimonu, gdzie mieli okazję pozwiedzać stare greckie domki i kupić pamiątki.

Uczestniczyli w rejsie statkiem na Skiathos – jedną z najpiękniejszych wysp greckich. Podczas rejsu młodzież brała udział w warsztatach tanecznych i zabawie, a na wyspie miała okazję zjeść tradycyjny grecki posiłek. Była też wycieczka do Thesalonik – tam mieliśmy okazję zobaczyć Łuk Triumfalny Galileusza, Rotundę, Plac Arystotelesa, Pomnik Aleksandra Macedońskiego i Białą Wieżę. Udali się także na targ w Leptokarii i na jednodniową wycieczkę na Meteory – wysokie skały z klasztorami zawieszonymi w chmurach.
Podczas wszystkich wycieczek uczestnicy mieli okazję podziwiać nie tylko piękne widoki, ale również bogatą faunę i florę.

Kluczowym elementem mobilności były oczywiście zajęcia merytoryczne w szkole partnerskiej. Podczas spotkań w szkole odbyły się zajęcia z historii, na których zapoznaliśmy się z tradycją i kulturą grecką. Pogłębialiśmy również wiedzę z geografii, grafiki komputerowej, rysunku, tańca i muzyki. Znajomość języka angielskiego i greckiego przydawała nam się w codziennych sytuacjach podczas wyjść i wycieczek – opowiadają uczestnicy.

Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach kulinarnych, na których pod okiem szefa kuchni, samodzielnie przygotowywali tradycyjne greckie potrawy.
- Dzięki udziałowi w projekcie, zwiększyliśmy poziom kompetencji cyfrowych, kompetencji wielojęzyczności, kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych. Udział w wyjeździe projektowym  zwiększył pewność siebie uczestników, zminimalizował blokadę językową a także nauczył współdziałania w grupie. Posumowaniem mobilności było wyróżnienie i nagrodzenie uczestników za ich aktywność i zaangażowanie oraz wręczenie certyfikatów. Po powrocie do Polski zorganizowaliśmy Dzień Grecki dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli i rodziców. Uczniowie klasy 7 i 8 podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu i zdobytymi umiejętnościami, zaprezentowali tradycyjny taniec grecki oraz poczęstowali przygotowanymi daniami greckimi – relacjonują uczestnicy wyjazdu.

(INFO/FOT. PSP W WYROZĘBACH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%