Zamknij
REKLAMA

Były uroczystości patriotyczne i biegi

10:47, 06.05.2022 | EWA CZARKOWSKA
Skomentuj
REKLAMA

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny i repkowskich strażaków w kościele pw. Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Repkach.

Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks. kan. dr Tomasz Szmurło. Liturgie św. uświetnił poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach. 3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kult maryjny od wieków był wpisany w historie Polski. Święto zostało ustanowione w 1920 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W kazaniu ksiądz kanonik nawiązał do genezy święta Maryjnego. - Matka Boża wybrała sobie Polaków i obdarzyła ich wyjątkową łaskawością. Osobiście wyraziła życzenie, aby polskie królestwo oddać Jej w opiekę. Jeszcze przed ślubami Jana Kazimierza sama nazwała się Królową Polski - najpierw w Neapolu w roku 1608, a później 8 maja 1610 r. w Krakowie. W XVII w. wiele burz przeszło nad Polską, ale i danych jej było wiele znaków specjalnej opieki Królowej. Maryja wciąż czekała na ofiarowanie jej państwa i całego Narodu. Gdy pod nawałą potopu szwedzkiego Polska zdawała się ginąć, a król znalazł się na wygnaniu, biskupi polscy, zgnębieni, donieśli Papieżowi: "Zginiemy, jeśli Bóg nie zlituje się nad nami". Papież Aleksander VII odpowiedział pisemnie z całą mocą: "Nie! Maryja was wyratuje! Toć to Polski Pani. Jej się poświęćcie, jej się ofiarujcie, ją ogłoście Królową, przecież sama tego chciała".1 kwietnia 1656 r. w atmosferze powszechnego wzruszenia wiernych król Jan Kazimierz otoczony biskupami i senatorami w obecności legata papieskiego urzędowo i uroczyście ogłosił Maryję Królową Polski – mówił w kazaniu proboszcz. U podstaw zarówno Konstytucji 3 Maja jak i Święta Maryjnego była troska Polaków o byt narodowy, o dobro kraju jego suwerenność i niepodległość.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów w asyście pocztu sztandarowego przemaszerowali pod pomnik poświęcony bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej poległym w czasie Akcji „Burza”, będącej powstańczym zrywem narodu polskiego przeciw niemieckiemu najeźdźcy. Po odśpiewaniu hymnu narodowego kwiaty pod pomnikiem złożyli: Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, której towarzyszyli dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Repkach Ewa Czarkowska i prezes OSP w Repkach Stanisław Adamczuk oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Repkach z dyrekcją Marią Pietrzak i Teresą Jaszczuk. Po ceremonii złożenia kwiatów i zapaleniu zniczy chóralnie odśpiewano pieśń patriotyczną „Witaj majowa jutrzenko, znaną jako Mazurek 3 Maja - pieśń związana z Konstytucją 3 Maja.
Po ceremonii złożenia hołdu bohaterom poległym w walce o suwerenną i niepodległą Polskę pani wójt podziękowała wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Złożyła podziękowania, księdzu proboszczowi Tomaszowi Szmurło, strażakom z OSP w Repkach, kierownikom jednostek organizacyjnych, uczniom oraz wszystkim mieszkańcom naszej gminy.

Po południu kontynuowano obchody. O godz. 14 rozpoczął się XII Bieg Konstytucji 3 Maja Uczestników Biegu powitała wójt Gminy Repki i dyrektor GOK, która krótko odniosła się do moralno-politycznego znaczenia ustawy rządowej z 3 maja 1791r. – Konstytucja 3 Maja stanowi jedno z największych dzieł prawno-politycznych dawnej Rzeczypospolitej. O znaczeniu historycznym dzieła 3 maja stanowi bowiem nie sama treść Konstytucji i ustaw ją dopełniających, ale sens moralno-polityczny całego wielkiego dzieła Sejmu Czteroletniego, kładącego kres „gwarancji” ustroju Rzeczypospolitej przez dwór rosyjski. Organizując obchody rocznicowe pragniemy zachować w pamięci kolejnych pokoleń Polaków, dzieło, które było wyrazem mądrości i miłości do ojczyzny. Pamięć o Konstytucji 3 Maja jest, zwłaszcza dla Polaków, świetną lekcją historii i patriotyzmu- mówiła dyr. GOK.

Wyniki XII Biegu Konstytucji 3 Biegu

Uczniowie kl. II i młodsi :
Dziewczęta
 – I miejsce Wiktoria Dobrowolska (Sokołów Podl.), II – Natalia Dobrowolska (Sokołów Podl.), III- Magdalena Krasnodębska (Warszawa)
Chłopcy – I miejsce Kacper Dobrowolski ( Sokołów Podl.), II – Kacper Konobrodzki (Repki), III- Kacper Wicenciak (Repki)

Uczniowie kl. III-IV :
Dziewczęta – 
I miejsce Amelia Biernacka (Repki),
Chłopcy – I miejsce Mikołaj Gawroński (Repki), II–Damian Żółkowski (Krasnodęby Rafały)

Uczniowie kl. V-VI :
Dziewczęta
 – I miejsce Lena Cielemęcka (Szkopy), II – Gabriela Kupa (Skrzeszew), III- Amelia Misiołek (Repki)
Chłopcy – I miejsce Dawid Gregorczuk (Rudniki), II- Tymoteusz Bojar(Repki), III-Aleksander Mercha

Uczniowie kl. VII-VIII:
Dziewczęta  - 
I miejsce Julia Krasnodębska(Warszawa), II – Zuzanna Klepacka(Wasilew Szlachecki), III – Wiktoria Felczuk (Wyrozęby-Podawce).
Chłopcy – I miejsce Michał Kruś (Sokołów Podl.), II – Kacper Trębicki ( Wyrozęby-Podawce), III- Hubert Soszyński(Stara Wieś)

Panie od 15 do 40 roku życia :
Panie – 
I miejsce Katarzyna Trędyk (Szkopy), II – Iwona Sopeta (Trebień)
Panowie – I miejsce Mateusz Gregorczuk (Rudniki), II – Hubert Wasilewski(Liszki), III- Krzysztof Floryszczyk (Repki)

Panowie powyżej 40 roku życia :
I miejsce – 
Marek Choma, II – Tomasz Rzyszkiewicz (Sokołów Podl.), III – Tomasz Wejman (Warszawa)

Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pamiątkowe medale. Dekorowania dokonała wójt Apolonia Stasiuk. Nagrody rzeczowe, zdobywcom złotych medali, wręczał Przemysław Górski, przedstawiciel przedsiębiorstwa Młyn „Bracia Górscy” – sponsora nagród. Tradycyjnie nagrody otrzymali najmłodsi uczestnicy Biegu, mianowicie : Kamila Krasnodębska i Szymon Wicenciak.

Organizatorzy Biegu serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji obchodów Konstytucji 3 Maja. Dziękują pani wójt za objęcie patronatem  XII Biegu Konstytucji 3 Maja, sponsorom Biegu : panu Bernardowi Górskiemu właścicielowi Młynu „Bracia Górscy”, Pani Annie Turos i Bernardowi Leoniakowi właścicielom Zakładu Aranżacyjno-Wykonawczego „Verifis”. Serdeczne podziękowania składają strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Repkach, którzy włączyli się do całościowych obchodów 3 majowych, policji z Posterunku w Repkach. Gorąco dziękują dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, którzy uczestniczyli w Biegu, dając piękne świadectwo patriotyzmu.

(EWA CZARKOWSKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ThompsonThompson

0 0

W wynikach Biegu jest pewna nieścisłość. Zająłem III. miejsce w najdłuższym tego dnia biegu na dystansie około 1 200 metrów, który był rozgrywany jako ostatni. W wyścigu tym wzięli udział zarówno mężczyźni z przedziału od 15 do 40 lat, jak i ci, którzy mieli powyżej 40 lat. Podobnie było z wiekiem uczestników w przedostatnim biegu, który był rozgrywany na krótszym dystansie. Powyższa zmiana w harmonogramie zawodów była dokonana na krótko przed startem. Jest to szczególnie istotne w moim przypadku, gdyż mam 37 lat. Proszę zatem o sprostowanie w artykule informacji o kategoriach wiekowych. Pozdrawiam, Tomasz Wejman 18:07, 06.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%