Zamknij

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w hołdzie Niepodległej

23:23, 10.11.2017 | BOŻENA GONTARZ
REKLAMA
Skomentuj

W piątek, 10 listopada, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sokołowie Podlaskim zamiast w tradycyjnej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wzięli udział w spotkaniu pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Struktur Poakowskich na Skwerze NMP. 

Uczniowie klas drugich i trzecich wygaszanego gimnazjum pod pomnik przyszli w towarzystwie nauczycieli i dyrektora Jerzego Ostromeckiego. Zapalili ponad 180 białych i czerwonych zniczy, które ustawili w kształcie litery V i daty „11”.
- Spotykamy się w 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Za rok czeka nas rocznica wyjątkowa, bo setna. Dzisiejsza uroczystość jest nietypowa. Nie spotykamy się bowiem na akademii, w sali gimnastycznej, tylko przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, choć ja wolę nazwę Żołnierzy Niezłomnych – mówił dyrektor Jerzy Ostromecki. Podkreślił, że w szkolnej uroczystości bierze udział Mieczysław Łaba, działacz solidarnościowego podziemia, który walczył o suwerenność naszej Ojczyzny. Później oddał głos Jackowi Odziemczykowi, nauczycielowi historii, autorowi wielu publikacji na temat lokalnych dziejów.
Jacek Odziemczyk zaczął nietypowo. Rozdał uczniom flagi: miasta Sokołów Podlaski, gmin Sterdyń i Sabnie, województwa mazowieckiego, diecezji drohiczyńskiej oraz sztandar VI Brygady Wileńskiej AK. Jak podkreślił, wszystkie symbolizują lokalne i regionalne dążenia do wolnej Ojczyzny.

- Dziś jest inaczej niż zwykle, pod pomnikiem tych blisko 300 ludzi, którzy stracili życie do końca wierni walce o Polskę, za to biało-czerwone V. Żeby Polska był wolna, niepodległa, żeby w ogole była – mówił historyk. – Polski naród przez 123 lata cierpiał w niewoli i w końcu, w 1918 r. wybuchła niepodległość. Jak w dym po nią poszło wielu ludzi w wieku takim, jak wy dziś. Spośród Lwowskich Orląt połowa nie przekroczyła 18 roku życia. Niektórzy z karabinem większym niż oni sami walczyli o Polskę. Ale mało kto dziś wie, że w Sokołowie też mieliśmy nasze Orlęta. W naszym mieście powstały dwie drużyny harcerskie: im. Tadeusza Kościuszki oraz im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Harcerze z tych drużyn poszli w bój jak w dym. O Polsce mówił im. Ks. Antoni Święcicki, prefekt szkolny, który do Sokołowa Podlaskiego przybył z Ukrainy. Ale nie tylko mówił, gdy trzeba było poszedł z nimi na front. Na wojnę polsko-bolszewicką w 1920 r. poszło ponad 50 młodych ludzi, 9  Sokołowskich Orląt zginęło, a 19 zostało rannych. Zginęli, bo Polska to było dla nich cos niezwykle ważnego. Później mieliśmy jeszcze wiele sytuacji, gdy trzeba było z bronią walczyć o wolność. Zawsze byli wśród nich młodzi ludzie, uczniowie. Choć ponosili ofiary, siedzieli w więzieniach, tracili życie. To lekcja, którą powinniśmy przekazywać z pokolenia na pokolenia i wspólnie dbać o naszą Ojczyznę - dodał.

Na zakończenie wszyscy, z wiodącym głosem uczennicy Julii Praskiej, odśpiewali nasz hymn – wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

(BOŻENA GONTARZ)
REKLAMA

Komentarze (7)

RojRoj

62 0

Panie Jacku szacun (jak mój wnuczek mówi)Jest Pan wielkim pasjonatem historii co widać, co ważne potrafi Pan zainteresować historią młodzież(Będzie chleb z tego zaczynu)Jeszcze raz dziękuję 08:32, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlkaAlka

62 0

Pan Jacek wie, że młodym więcej w głowie zostanie z takiego wyjścia pod pomnik jak ze szkolnej akademii. Chwała tym, co uczą młodych historii i patriotyzmu. 08:52, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JohnyJohny

51 0

Wspaniała patriotyczna impreza .
Szacun Panie JACKU !!!!!!! 17:06, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

53 0

Dobrze , że młodzież uczy się historii ziemi Sokołowskiej , zwłaszcza pod takim pomnikiem. 17:10, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

warszawiakwarszawiak

53 0

Fajny pomysł z tymi flagami regionalnymi:) 21:15, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlinkaAlinka

51 0

Może gdyby Donald Tusk miał takiego nauczyciela historii jak Pan Jacek Odziemczyk to nie mówiłby że POLSKOŚĆ to nienormalność. 22:08, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec2mieszkaniec2

47 0

Biało-czerwone V z tylu zniczy też robi wrażenie. Brawo. 22:10, 12.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone