Zamknij

Harcerze z Jabłonny ruszą śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

14:10, 05.07.2018 | INFO/FOT. 22. DH
REKLAMA
Skomentuj

Członkowie 22. Drużyny Harcerskiej z Jabłonny Lackiej wezmą udział w projekcie „Być jak Alek, Zośka i Rudy”, współfinansowanym z funduszy unijnych w ramach zadania: nauka, szkolnictwo wyższe edukacja, oświata i wychowanie przez zarząd województwa mazowieckiego.

Projekt złożony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Jabłonnie Lackiej napisany został przez drużynową 22. DH phm. Annę Kożuchowską-Kurylak i Marzenę Toczyską.
W tym roku harcerze wraz ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości – obchodzą też 100-lecie powstania ZHP. Losy harcerzy nieustannie splatają się z losami Polski, dlatego tak ważne – zwłaszcza dla młodych ludzi  - harcerzy jest poznanie historii bohaterskich losów członków Szarych Szeregów. Ważne jest uświadomienie im, że mogą być oni wzorem dla współczesnych nastolatków. 
Celem projektu jest propagowanie postaw patriotycznych, przybliżenie ideałów bohaterskich harcerzy, wzmocnienie więzi z etosem harcerstwa.

W ramach projektu harcerki i harcerze z 22. DH wezmą udział w: wycieczce do Warszawy, gdzie ruszą śladami bohaterów „Kamieni na Szaniec”. Odwiedzą m.in. Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha, wezmą udział w grze miejskiej „Akcja pod Arsenałem”, zwiedzą Muzeum Więzienia Pawiak, Powązki Wojskowe, gdzie odwiedzą kwatery m.in. Jana Bytnara, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po wycieczce swoją tężyznę fizyczną, zaradność życiową będą zaś sprawdzać na 3-dniowym biwaku survivalowym połączonym z licznymi zajęciami związanymi z poznawaniem historii Szarych Szeregów.

Wstępem do poznawania losów harcerzy, którzy nie patrząc na niebezpieczeństwo i ofiary, jakie mogą ponieść walcząc w obronie kraju, było piękne przedstawienie „Wojna – śmierci w oczy” wystawiane pod koniec roku szkolnego. Przed 22. DH nawiązujący do historii II wojny światowej drużynowy obóz w Sztutowie, którego hasłem jest „Ich pojutrze – to nasze dziś”. 

(INFO/FOT. 22. DH)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone