Zamknij
REKLAMA

W stulecie niepodległości uhonorowali lokalnych bohaterów

09:38, 18.11.2018 | OPR. BOGDAN CZARNOCKI, JACEK ODZIEMCZYK, FOT. S. DMOWSKI
Skomentuj
REKLAMA

11 listopada 2018 w Wyrozębach uroczyście odsłonięto oraz poświęcono pomnik por. Józefa Małczuka ,,Brzaska’’ i innych Bohaterów Ziemi Wyrozębskiej - uczestników polskich powstań i wojen, poległych za wolność Ojczyzny. Powstanie tego Miejsca Pamięci Narodowej to dzieło komitetu zawiązanego 15 sierpnia. 

W uzgodnieniu z ks. Mariuszem  Bartosiakiem, proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy,  pomnik został usytuowany na miejscowym cmentarzu, w bezpośrednim sąsiedztwie pochówku weterana powstania z 1863 r. Leona Sulimy Sułkowskiego. Bohaterem przewodnim - symbolem osobowym pomnika  jest Żołnierz Niezłomny Józef Małczuk ps. ,,Brzask’’, ur. w Wyrozębach 31 lipca 1915 r., a poległy 7 kwietnia 1950 pod Toczyskami Podbornymi. W 2007 r. został także odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczystość miała podniosły charakter. Po mszy św., odprawionej przez ks. Mariusza Bartosiaka i ks. Bernarda Błońskiego, mieszkańcy wsi z druhami wyrozębskiej Ochotniczej  Straży Pożarnej i młodzieżą szkolną udali się w uroczystym pochodzie na swoją rodzinną nekropolię, gdzie odbyło się odsłonięcie pomnika. Został on także poświęcony przez ks. Błońskiego, a wartę honorową zaciągnęli żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Wśród zaproszonych gości był również senator Waldemar Kraska, przedstawiciele władz samorządowych, radni gminni i powiatowi. Towarzyszyły im sztandary Ochotniczej  Straży Pożarnej w Wyrozębach, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przedwojenny sztandar Powszechnej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach, niesiony przez młodzież obecnej Publicznej Szkoły Podstawowej.
Tekst inskrypcji na tablicy, ufundowanej wraz z orłem przez pana Bernarda Leoniaka właściciela  lokalnej firmy Verifis, został zatwierdzony przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie stosownym dokumentem. Głaz na pomnik przekazał Paweł Kobyliński z Wyroząb Konat, a obróbki dokonał Krzysztof Kamiński mistrz kamieniarstwa spod Łosic. W posadowieniu głazu pomocy udzielili Krzysztof Felczuk, Andrzej Wyszomirski i Paweł Krasowski. Stylizację krzyża wykonała Barbara Mazurczak - artysta plastyk z sąsiednich Szkop. Okolicznościowy folder związany z tą uroczystością  to dzieło pochodzącego z Wyroząb ks. prałata Bernarda Błońskiego, dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach. Z inicjatywy pana Jacka Odziemczyka planowane jest także wydanie szerszej publikacji okolicznościowej dotyczącej historii i Bohaterów Ziemi Wyrozębskiej. Nad całością projektu pracowali i współfinansowali członkowie Komitetu; Karol Błoński, Piotr Nasiłowski, Jacek Odziemczyk , Wiesław Piekart , Dominik Zawadzki i Bogdan Czarnocki. 

(OPR. BOGDAN CZARNOCKI, JACEK ODZIEMCZYK, FOT. S. DMOWSKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

6BW6BW

13 0

W końcu doczekał się pomnika w rodzinnej miejscowości. 09:53, 18.11.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

uczestnik uroczystośuczestnik uroczystoś

3 0

Na tej wspaniałej uroczystości były rodziny Żołnierzy Wyklętych którzy byli podkomendnymi u ppor. Brzaska 12:11, 18.11.2018


JanaJana

1 0

Proszę piszmy Żołnierzy Niezłomnych 22:20, 20.11.2018


Biały Biały

5 0

Dlaczego rodzinę pominięto nawet wznianki? 17:21, 18.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z powiatu.Z powiatu.

10 0

Słyszałem o Panu por. Małczuku z 40 lat temu z opowiści mego ojca, który pochodził z Wyroząb Pdawc. ,, Cześć i chwała bohaterom,, 18:32, 19.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA