Zamknij

Niepodległość ma jeden kształt. Wiele postaci ma niewola.

13:57, 29.11.2018 | ANDRZEJ BRZEZIK, ZS NR 1
REKLAMA
Skomentuj

Słowa Antoniego Macierewicza zapisane w roku 1976 na łamach emigracyjnego pisma „Aneks” były kanwą przewodnią Gali, jaka odbyła się 15 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury. To podniosłe wydarzenie artystyczne było hołdem złożonym bojownikom polskiej niepodległości w 100. rocznicę narodzin II Rzeczpospolitej.

Autorami spektaklu byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Rangę wydarzenia nobilitowała obecność parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej w osobach posła Daniela Milewskiego i senatora Waldemara Kraski oraz władz Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, które reprezentowała pi Dorota Skrzypek.
W pierwszej części gali nauczyciel historii z Zespołu Szkół Nr 1 p Andrzej Brzezik w naukowym wykładzie ukazał wysiłek zbiorczy narodu polskiego na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci, który sumarycznie doprowadził do odzyskania niepodległości przez Polskę. Przywołał wielkich mężów stanu w osobach Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, którzy różnymi drogami walczyli o wolną Rzeczpospolitą. W sposób szczególny zaakcentował walkę polskiej młodzieży o przynależność Lwowa do macierzy w roku 1918, której symbolem stała się ofiara złożona z życia przez czternastoletnich bohaterów - Jerzego Bitschana i Antoniego Petrykiewicza.
Przywołał również bojowników polskiej niepodległości drugiej połowy XX wieku wyróżniając w sposób szczególny Żołnierzy Wyklętych, papieża Jana Pawła II, Annę Walentynowicz i pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Referent w mocnych słowach odniósł się również do tych, którzy w czasach nam obecnych zagrażają polskiej niepodległości, posikując się napomnieniami Ignacego Paderewskiego, który stwierdził, że… W sercach nieład uczuć, w umysłach pojęć zamęt. Uczą nas szacunku do obcych, a pogardy dla swoich. Każą nam miłować wszystkich, choćby ludożercę, a nienawidzieć ojców i braci, za to, że nie gorzej, lecz inaczej tylko myślą. 
W odwieczną budowę świątyni narodu, której potężne wrogów ramiona zburzyć nie zdołały, biją dziś już młoty bratnią kierowane ręką: dla nowych 
gmachów pono naszych tylko gruzów potrzeba, jak gdyby owych budowniczych na własną  nie stać było cegłę. Nad białoskrzydlnym, niezmazanym, najczcigodniejszym Ojczyzny symbolem kraczą kruki i wrony, chichocą obce a złowrogie puszczyki, urągają mu nawet swojskie, zacietrzewione orlęta. »Precz z Polską« — wołają - »niech żyje ludzkość!«. Jak gdyby życie ludzkości ze śmierci narodów powstać mogło!" 
W drugiej części gali odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu muzycznego „Szara Band”, którego wieloletnim opiekunem jest  Bogusław Kwiatkowski. Obecnie jego skład tworzą również: Krzysztof Niemirka – instrumenty klawiszowe oraz artyści – uczniowie szkoły - w osobach: Kingi Tomczuk, Anny Garczyńskiej, Piotra Sobolewskiego, Łukasza Gawrońskiego, Radosława Jakubika. 
Niepodległościową galę uświetniła praca konferansjerów: uczniów Karoliny Wojtczuk i Artura Wycecha oraz recytatorów poezji patriotycznej Marty Replin i Michała Kiełczykowskiego. Nad stroną techniczną wydarzenia czuwali: Michał Gorczyca, Maciej Tomczuk, przy udziale pracowników Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Jacka Simanowicza, Jakuba Lemieszka i Adama Tokarskiego.
Opiekunem pocztów sztandarowych: Zespołu Szkół i Armii Krajowej była Iwona Piętka. Nad dokumentacją fotograficzną pracowała Monika Siwa, zaś zapisem dźwiękowym i filmowym pan Mariusz Kurowski.

(ANDRZEJ BRZEZIK, ZS NR 1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Z powia.....Z powia.....

5 0

Trafne hasło. Szkoda tylko, że Pan Macierewicz dał się zmanipulować Misiewiczowi. Byłem w wojsku w latach 70-tych i szlak mnie trafiał jak widziałem w telewizji jak ,, Generał,, meldował temu guw...... Misiewiczowi. Współczuję temu Generałowi to było dla niego i wojska upokarzające. 11:02, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wojak.Wojak.

2 1

A minister Błaszczak ogarnoł cały MON i jest spoko. Zgoda z Panem Prezydentem i wszystkimy. 16:36, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BMBM

2 4

Niepodległość to dla wielu jest ciekawe zjawisko jak na drugiej wojnie światowej dowudctwo polskie dało rozkaz czyszczenia broni na gurze wnet dowudctwo polskie które dowodziło jednostkom żołnierzy polskich zobaczyło potężny kurz żołnierze w tej HWILI mieli rozłorzoną broń a dowudctwo jednostki naty hmiast wzięli kije i białe szmaty i biegiem opuścili żołnierzy w kierunku wielkiego kurzu a byli to żołnierze ruskie więc natychmiast jeden z żołnierzy przeioł dowudctwo i dał rozkaz składaia broni oraz zajęli stanowiska obrony i otworzyli ogień w kierunku wielkiego kurzu ale było zbyt puźno żeby roztrzelać dowuców polskich za zdradę narodu i w ten sposób przez dowudctwo polskie żołnierze nie zdążyli wezwać posiłków i dostali się do niewoli rosyjskiej a tam byli żywienia szklanka wody i kromka mała chleba na cały dzień przez miesiąc potem nastąpił jakiś handel ieńcami z Niemcami i dostali się do niewoli niemieckiej po dłoniach Niemiec kierował jeśli dłonie żołnierz polski miał delikatne trafił do hali gazowej jeśli miał dłonie spracowane trafił na roboty i to do historyków gdzie historyjki studia kończyli że w takich tematach są ciemni. A tu trzeba odnaleźć dowuców polskich i skazać jeśli żyją lub nie rzyią to pośmiertnie na karę śmierci za zdradę żołnierzy i zostawienie na pastwę losu.. 18:04, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BMBM

2 1

LECZ CI CO TRAFILI NA ROBOTY DO NIEMCA MIELI JAK W NIEBIE WEDŁUG ROSI CO BYLI MIESIĄC A W ROSI MIELI JAK W STRASZNYM PIEKLE PRZEZ WIELU NIECHCIANYM 18:59, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BMBM

3 2

Opowieść ta była opowiadania 30 lat temu i nic nie zrobiono 19:44, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BMBM

3 1

30 lat temu opowiadał odznaczony medalem za WOLNOŚĆ I DEMOKRACIE 19:52, 30.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone