Zamknij

Licealiści z Sadowej z wizytą u kolegów w Niemczech

10:33, 25.06.2019 | DOMINIKA KRASKA, I LO
REKLAMA
Skomentuj

Od 11 do 16 czerwca grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim wraz z opiekunami: Moniką Pasik, Moniką Jeżowską, Moniką Małko i Marylą Wielogórską-Zubowicz wzięła udział w wymianie młodzieży z partnerską szkołą KGS Neustadt.

Uczniowie już po raz trzeci mogli być gośćmi w domach niemieckich w miejscowości Neustadt am Rübenberge oddalonej 30 km od Hanoweru. Zorganizowanie  wymiany było możliwe między innymi dzięki dofinansowaniu  udzielonemu przez  organizację międzynarodową jaką jest Polsko -Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Po całodniowej podróży każdy uczestnik wymiany przydzielony został do niemieckiej rodziny, u której  miał spędzić najbliższe dni. Pierwszy wieczór służyć miał początkowemu etapowi integracji i możliwości wejścia w kulturę mieszkańców miasta. Kolejny dzień pozwolił uczniom poznać funkcjonowanie szkoły KGS Neustadt. Po oficjalnym przywitaniu przez dyrekcję mieliśmy okazję obejrzeć szkołę oraz  uczestniczyć w lekcjach np. fizyki, matematyki czy języka niemieckiego.  Następnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem  miejscowość Neustadt, poznając część jego historii. W  czwartek  wyruszyliśmy na wycieczkę  do drugiego co do wielkości niemieckiego miasta - Hamburga, po którym oprowadzali nas  nauczyciele z KGS Neustadt, a także  nasi partnerzy wymiany. Zobaczyliśmy przepiękny ratusz, spacerowaliśmy w Dzielnicy Spichlerzy, płynęliśmy statkiem podziwiając  najnowszą  wizytówkę i atrakcję miasta jaką jest budynek filharmonii, który swoim  kształtem przypomina podniesiony żagiel lub falę morską.  Z tarasu widokowego filharmonii podziwialiśmy panoramę miasta i portu.  W piątek  wzięliśmy udział w  ciekawych warsztatach o populizmie w Europie, gdzie utworzyliśmy międzynarodowe grupy, mające pochylić się nad zagadnieniem populizmu w danym państwie i zaprezentować wyniki na forum. Po południu pojechaliśmy do Hanoweru, aby zobaczyć  najpiękniejsze zabytki tego miasta. Wieczorem odbył się wieczór polsko-niemiecki, będący ukazaniem wspaniałej współpracy I Liceum i SP 6 z KGS Neustadt. Urozmaiciły go przygotowane przez polskich i niemieckich uczniów atrakcje, np. quizy na temat danego państwa oraz grill. Następnego dnia uczniowie udali się do parku rozrywki Heidepark w Soltau. Z pewnością był to najbardziej oczekiwany i ekscytujący punkt programu. Duża część grupy może pochwalić się zjazdem kolejką Collosos, największą w Europie i drugą na świecie. Niedziela była ostatnim dniem, który w pełni poświęcony był integracji z niemieckimi rodzinami. Każda zagospodarowała ten czas według uznania, by w wieczornych godzinach pożegnać - w wielu przypadkach z łzami w oczach - polskich uczniów.
Szczególne podziękowania należą się dyrekcji I Liceum, Szkoły Podstawowej nr. 6 i KGS Neustadt oraz opiekunom za możliwość udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu. Pozwoliło ono sprawdzić umiejętności językowe i poznać z bliska kulturę społeczności niemieckiego miasta.
 

REKLAMA
(DOMINIKA KRASKA, I LO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone