Zamknij

W Wojewódkach nagrodzili młodych autorów legend

23:37, 07.11.2019 | AGNIESZKA BORYSIAK/FOT. ANNA UŚCIŃSKA
Skomentuj
REKLAMA

28 października  odbył się finał konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wojewódki Górne „Nostrae Futurae” pod tytułem „Legendy i opowiadania z mojej małej ojczyzny”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: senator Waldemar Kraska, starosta sokołowski Elżbieta Sadowska oraz wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak. Wśród gości była sekretarz gminy Bielany Krystyna Długołęcka, dyrektor biura senatorskiego Joanna Malinowska oraz panie dyrektor ze szkół gminnych – Ewa Wrzosek z Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu oraz Małgorzata Bujalska – dyrektor Zespołu Oświatowego w Kożuchowie. Na zaproszenie odpowiedzieli radni sołectwa Wojewódki Dolne oraz Wojewódki Górne, sołtys Wojewódek Dolnych Elżbieta Krasnodębska – gospodarz miejsca, w którym odbywała się uroczystość i Marcin Borysiak – sołtys Wojewódek Górnych.  Licznie przybyli także rodzice z dziećmi, które wzięły udział w konkursie.
Zgromadzeni wysłuchali najpierw prelekcji na temat historii gminy pt „HISTORIA GMINY BIELANY W 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I 80-LECIE WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ” którą wygłosił  Dominik Filipczuk ze Stowarzyszenia „Nostrae Futurae”. Odniósł się do wydarzeń, które bezpośrednio były związane z mieszkańcami miejscowości na terenie gminy Bielany. Uczestnicy spotkania i goście z zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek historycznych przedstawionych przez prelegenta.
Zamysłem organizatorów było zaciekawienie mieszkańców własną historią, wzbudzenie refleksji oraz chęci pogłębiania wiedzy o swojej historii. A warto ją poznawać, bo dzięki temu tworzymy własną tożsamość naszej małej ojczyzny. Józef Piłsudski wszak powiedział, „Kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
Następnie rozstrzygnięto konkurs literacko plastyczny „Legendy i opowiadania z mojej małej ojczyzny”, którego pomysłodawcą był Dominik Filipczuk. Konkurs był następstwem „II Rajdu historycznego na kółkach”, który Stowarzyszenie „Nostrae Future” zorganizowało w lipcu 2019 r. we współpracy z Urzędem Gminy Bielany.

Konkurs został ogłoszony wśród dzieci i młodzieży z gminy Bielany. Odzew był naprawdę duży. Do komisji konkursowej wpłynęły 33 prace w dwóch kategoriach praca literacka oraz praca plastyczna. Jury brało pod uwagę twórczy charakter pracy, poprawność stylistyczną i językową, samodzielność i oryginalność oraz ogólna estetykę pracy.

Organizatorzy podziękowali rodzicom, opiekunom, nauczycielom. Wszystkie prace były przemyślane i niosły ze sobą przesłanie. W związku z tym, komisja zdecydowała, że wszystkie dzieci otrzymają upominki za trud, który włożyły w ich wykonanie. Wszystkie dzieci dostały upominki ufundowane przez panią starostę. W sposób szczególny wyróżniono 15 prac, za które dzieci zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez senatora oraz wójta.
Ostatnim punktem wieczoru było Święto Ziemniaka – czyli degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Wojewódek Dolnych oraz Wojewódek Górnych. Członkinie obu kół przygotowały mnóstwo potraw, których goście mogli skosztować. W ten symboliczny sposób pożegnano także lato. Uroczystość poprowadziła pani Agnieszka Borysiak

(AGNIESZKA BORYSIAK/FOT. ANNA UŚCIŃSKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

xyzxyz

0 0

Największą legendą jest Senator Kraska oraz jego ukochana gmina Bielany bo w Kosowie dobrze znają Szarego 07:59, 17.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA