Zamknij

Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim miał barwną oprawę

18:15, 08.01.2020 | PAWEŁ NIASIŁOWSKI
Skomentuj
REKLAMA

W uroczystość Objawienia Pańskiego, tak zwane święto Trzech Króli, 6 stycznia 2020 r. ulicami Kosowa Lackiego po raz kolejny przeszedł uroczysty Orszak Trzech Króli. Jego organizatorami byli: Urząd Miasta i Gminy Kosów Lacki, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim, kosowskie placówki oświatowe oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

Miejscem spotkania i wymarszu był parking przed Urzędem Gminy. Po godzinie 11:00 burmistrz Jan Słomiak przywitał wszystkich przybyłych i w kilku słowach wprowadził w atmosferę obchodów święta. Natomiast proboszcz, ks. kan. Paweł Anusiewicz udzielił błogosławieństwa. Następnie, wspólnie kolędując, barwny korowód wyruszył w kierunku kościoła parafialnego.

Na czele orszaku za okolicznościowymi sztandarami maszerowali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. W ich role wcielili się burmistrz Jan Słomiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wiesław Wiśniewski oraz Mateusz Poszust, tegoroczny maturzysta – reprezentant Zespołu Szkół w Kosowie Lackim. Za nimi podążali pozostali uczestnicy orszaku – większość w koronach na głowach, a niektórzy w specjalnie przygotowanych kostiumach.

Orszak zatrzymał się przy zlokalizowanej w centrum miasta Stajence Betlejemskiej, która z inicjatywy burmistrza, po raz trzeci stanęła w Kosowie. Królowie oddali symboliczny pokłon Dzieciątku oraz złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto. W rolę Maryi i Józefa wcielili się Joanna i Jacek Omieciuchowie. Świętej Rodzinie towarzyszyły żywe zwierzątka: kózki użyczone przez Katarzynę i Bartłomieja Latosów oraz gołębie będącą własnością Ryszarda Kryczki.
Uroczystości w kościele parafialnym rozpoczęły się krótkim koncertem kolęd w wykonaniu chóru kościelnego, scholi oraz Eweliny Krzymowskiej, prowadzonych przez organistę Marka Krzymowskiego. Mszę Świętą w intencji Mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki, ofiarowaną przez burmistrza Jana Słomiaka, odprawił proboszcz ks. kanonik Paweł Anusiewicz.
Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki serdecznie dziękuje: służbom mundurowym – policjantom z Posterunku Policji w Kosowie Lackim oraz strażakom ochotnikom z jednostki OSP w Trzcińcu Dużym za zabezpieczenie przemarszu; Państwu Katarzynie i Bartłomiejowi Latosom, właścicielom gospodarstwa agroturystyczno-edukacyjnego "Latosowo" w Henrysinie za użyczenie zwierząt; Panu Ryszardowi Kryczce za użyczenie gołębi; dyrekcji i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim za przygotowanie kostiumów i aktywny udział w Orszaku; panu Markowi Krzymowskiemu za oprawę muzyczną; dyrektorom, nauczycielom i uczniom kosowskich szkół oraz wszystkim mieszkańców gminy Kosów Lacki i gościom, którzy włączyli się do organizacji oraz wzięli udział w tej wyjątkowej uroczystości.

(PAWEŁ NIASIŁOWSKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

MiraMira

2 0

Było super 22:46, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BartekBartek

3 3

Strzeżcie się Szarego Lisa 18:16, 12.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KosowiakKosowiak

0 0

wolę szarego lisa od czerwonego lisa , który udaje króla ?????

16:58, 21.01.2020


do Bartek...do Bartek...

4 2

Jesteś po prostu BEZCZELNY i AROGANCKI -- W takim dniu takie wpisy -- Jest TO żałosne i nie smaczne. 12:51, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

> Bartek.> Bartek.

3 4

Podsumowując TWÓJ wpis -- JESTEŚ ZEREM : 13:09, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA