Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wyrozębach-Podawcach

11:27, 01.03.2020 | INFO/FOT. PSP W WYROZĘBACH
Skomentuj
REKLAMA

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą, demokratyczną Polskę.

Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm.
Również w w Publicznej Szkole Podstawowej w Wyrozębach – Podawcach uczczono pamięć o  „Żołnierzach Wyklętych”.
28 lutego 2020r.  odbył się apel przygotowany przez klasę VIII pod opieką nauczycieli Bogdana Czarnockiego i Beaty Czarnockiej. Społeczność szkolna miała okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, poznać powody działalności  polskiego podziemia po zakończeniu wojny, a także losy niektórych „niezłomnych” walczących do samego końca, między innymi bohaterów ziemi wyrozębskiej – por. Józefa Małczuka ps. Brzask.  .
Po zakończeniu wystąpienia klasa VIII z opiekunami wybrała się na cmentarz, gdzie zapaliła znicze przy pomniku upamiętniającym bohaterów ziemi wyrozębskiej, uczestników powstań i wojen, poległych za wolność ojczyzny.

(INFO/FOT. PSP W WYROZĘBACH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Dla psł. ,, Brzask ,Dla psł. ,, Brzask ,

5 1

Cześć JEGO pamięci !!! 10:24, 02.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziadek67Dziadek67

0 2

A jednak jednego z ostatnich kombatantów w Sokołowie ps."mały" nie zaproszono na obchody.Jak myślicie - dlaczego.Bo pochodzi z tamtych stron i dobrze go tam znają. 11:49, 06.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA