Zamknij
REKLAMA

Elewacja nietknięta zębem czasu przez kolejne dekady? Wykorzystaj klinkier, a taką uzyskasz

10:13, 14.03.2020 | MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj
REKLAMA

Wyborowi rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych, a także wykończeń w trakcie projektowania i wznoszenia domu nierzadko towarzyszyć będą pewne dylematy. Nie chcemy wszak nadmiernych wydatków, toteż dla ich redukcji gotowi jesteśmy na różne ustępstwa. Należy ich jednak dokonywać z rozwagą, inaczej w ciągu kolejnych lat okaże się, że oszczędności zamieniają się w konieczność poniesienia kolejnych kosztów. Dotyczyć to może z pewnością trwałości elewacji.

Warunki pogodowe nie muszą być bardzo skrajne, by były wymagające
Zmienność zjawisk atmosferycznych, z jaką mamy do czynienia w klimacie umiarkowanym sprawia, że elewacje wykonane bez należytej staranności – także w zakresie doboru materiałów – niejednokrotnie już po kilku latach tracą swój pierwotny blask.
Choć nieznośne upały i tęgi mróz nie następują po sobie zbyt gwałtownie, to przecież są w ciągu roku momenty, gdy dobowa amplituda temperatur okazuje się bardzo znaczna. Dodajmy do tego wiatr, opady i działanie promieni słonecznych. Często to nadal nie wszystko. Marzył nam się przytulny dom w cichym zakątku pod samym lasem? Musimy być gotowi na to, że będzie szczególnie narażony na tzw. agresję mikrobiologiczną. Na tych ze ścian zewnętrznych, które są najbardziej zacienione, w krótkim czasie znaleźć możemy glony i mchy. Większy będzie w dodatku problem wilgoci, tworzącej środowisko sprzyjające pleśniom i grzybom.
Niebawem potrzebna będzie więc renowacja, którą w przypadku często stosowanego dziś na elewacjach tynku rozpocząć trzeba od intensywnego czyszczenia. W jego rezultacie może się okazać, że czeka nas jeszcze więcej wysiłku niż sądziliśmy, pozostałe straty ujawni ostukanie wszystkich ścian. Potrzebne są zatem pracochłonne prace na wysokości. Jeśli kolory zdążyły wyblaknąć, zwłaszcza nierównomiernie, może być problem z uzupełnieniem ubytków tak, by nie było tego widać. Co dalej? Są na rynku impregnaty, w niesprzyjających warunkach żaden nie zagwarantuje nam jednak długiej skuteczności.

Tam, gdzie zastosowano klinkier, konserwacja z reguły ogranicza się do mycia
Zastosowanie elewacji klinkierowej oczywiście podnosi koszt jej wykonania. Przy prawidłowo wykonanych pracach zyskujemy jednak efekt tak trwały, że oszczędności na konserwacji dość szybko wynagrodzą nam większy wydatek. Jak wyjaśniają fachowcy z firmy Feldhaus Klinkier, jest to materiał bardzo twardy, a w dodatku o znikomej nasiąkliwości. Temu właśnie zawdzięcza swoją wysoką odporność na wszystko, co mogłoby mu zagrażać, od wahań temperatur, poprzez czynniki biologiczne, wilgoć, po uszkodzenia mechaniczne czy słońce – nie wypali ono już przecież klinkieru bardziej niż zrobiono to w piecu. Problemem nie są także zanieczyszczenia, w tym wielkie ilości pyłów niesionych przez wiatr w sezonie grzewczym – jest to elewacja bardzo łatwa w myciu. Nawet jeśli nie zdecydowaliśmy na jej wykonanie w momencie wznoszenia domu, dostępność imitujących cegły płytek sprawia, że łatwo to zmienić przy okazji remontu. Także na ścianie ocieplonej styropianem – wystarczy solidne zbrojenie z siatki i kotwienie.

(MATERIAŁ PARTNERA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA