Zamknij
REKLAMA

Twarze przyjaźni, czyli zachęcić do pozytywnego działania

19:37, 19.11.2020 | ANNA WYSZOMIERSKA, IWONA ROEDING
Skomentuj
REKLAMA

Już po raz drugi uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Grochowue uczestniczyli w zajęciach w ramach prowadzonej innowacji „Klasa bez barier”. Temat zajęć to „ Twarze przyjaźni – opowieść o Auggiem”, czyli o nas samych.

Głównym ich celem było budowanie empatii i zachęcanie uczniów do pozytywnego działania. Cele szczegółowe to zrozumienie odmienności drugiego człowieka i otwarcie się nią, uświadamianie sobie konsekwencji dokuczania rówieśnikom, zwracanie większej uwagi na niewłaściwe zachowania własne i innych osób w klasie, angażowanie się w tworzenie przyjaznej atmosfery w zespole klasowym. Zajęcia były przeprowadzone w oparciu o film pt. „Cudowny chłopak”. Uczniowie poznali wyjątkowego chłopca, który udowodnił, że nie tylko twarz czyni go niezwykłym. Film to bardzo cenny obraz o inności, akceptacji, tolerancji, przyjaźni i dobroci.
Po obejrzeniu filmu, który dostarczył młodym widzom wielu wzruszeń, uczniowie poprzez swobodne wypowiedzi podzielili się wrażeniami na temat filmu. Następnie włożyli jednakowe maski i po krótkiej zabawie integracyjnej wypowiadali się na temat swoich odczuć związanych z tym, że wszyscy wyglądają tak samo i jak się z tym czują. Każdy mógł wyrazić swoje zdanie i zapisać je na kartce. Po zdjęciu masek uczniowie zastanawiali się, co spowodowało, że Auggie został zaakceptowany przez kolegów i jakie wspólne cechy i wartości połączyły wszystkich kolegów. Zastanawiali się również, jakie cechy i wartości łączą wszystkie dzieci w klasie.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że każdy z nas jest inny, że ma swoje mocne i słabe strony. Nie należy nikogo oceniać na podstawie wyglądu, ale trzeba go poznać bliżej i dostrzec jego zalety. Uczniowie dowiedzieli się również, że trzeba zrozumieć drugiego człowieka, postawić się w jego sytuacji i zastanowić się, co czuje oraz co możemy zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy kogoś, kto różni się od nas, ale jest przecież jednym z nas….

(ANNA WYSZOMIERSKA, IWONA ROEDING)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%