Zamknij

By mogli lepiej zrozumieć sytuację osób niepełnosprawnych

20:17, 06.06.2021 | ANNA WYSZOMIRSKA, IWONA ROEDING
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Grochowie wzięli udział w kolejnych zajęciach prowadzonych w ramach innowacji „ Klasa bez barier”.

Zajęcia przybliżyły uczniom problem niepełnosprawności ruchowej, z którą boryka się wiele osób. Zapoznali się z bajką terapeutyczną pt. „Leo i Nela” z serii „Bajki bez barier”.
„Leo i Nela” to bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika niepełnosprawnego ruchowo, pomaga poznać i zaakceptować inność. Dzięki historii dziewczynki na wózku i jej pupila, dzieci poznały i lepiej zrozumiały problemy osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawność ruchowa może mieć różny wymiar i przyczyny. Bohaterka książki jest osobą poruszającą się na wózku i niepełnosprawną od urodzenia, ale mimo trudności stara się cieszyć życiem i ma wsparcie w swoim psie – Leo. Dzięki tej historii dzieci mogły zobaczyć, jak czuje się główna bohaterka, gdy jest odtrącona, czy też obserwowana i kiedy zostaje sam na sam ze swoimi problemami.
Uczniowie obejrzeli również film z cyklu „Integracja”. Na jego podstawie omawiali, jak wygląda dzień dziecka niepełnosprawnego, z jakimi problemami się boryka oraz w jaki sposób zachowywać się w stosunku do osób z niepełnosprawnością ruchową. Film zwraca szczególną uwagę na sposoby postępowania z osobami niepełnosprawnymi ruchowo w różnych sytuacjach i miejscach, także w przestrzeni publicznej. Osoby niepełnosprawne ruchowo muszą borykać się z wieloma trudnościami. W ciągu każdego dnia stawiają czoła sporej ilości wyzwań, które dla zdrowych osób nie stanowią żadnego problemu.
Po obejrzeniu filmu, pracując w grupach, uczniowie przedstawili za pomocą środków plastycznych różnorodne możliwości spędzania czasu wolnego z osobami niepełnosprawnymi ruchowo.

(ANNA WYSZOMIRSKA, IWONA ROEDING)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%