Zamknij
REKLAMA

W hołdzie pomordowanym w czasie II wojny światowej

07:50, 12.09.2021 | MW, BGG, FOT. ZHP SOKOŁÓW PODLASKI
Skomentuj
REKLAMA

Jak co roku w pierwszą sobotę września – tym razem 4 września - na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. Uczestnicy modlili się w intencji ofiar najokrutniejszej z wojen.

Niemiecki nazistowski obóz pracy funkcjonował w Treblince od września 1941 do 23 lipca 1943 r. Zsyłano do niego głównie mężczyzn i kobiety obwinionych o przestępstwa o charakterze gospodarczym i kryminalnym, a także ofiary obław i łapanek. Osadzeni pracowali przede wszystkim w sąsiadującej z obozem żwirowni. Ogółem przez obóz przeszło około 20 tys. osób, z czego około 10 tys. zmarło lub zostało zamordowanych.

Harcerze pamiętają
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na uroczystościach pojawiły się zuchy i harcerze z Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Poczet sztandarowy wystawiła 33 SDH „Avanti”.

Udział w uroczystościach wzięły reprezentacje drużyn i gromad: 3 GZ „Dzielne Plastusie”, 13 GZ „Mali Odkrywcy”, 33 SDH „Avanti” im. Danuty Siedzikówny „Inki”, 13 SDH „Cichociemni” im. Elżbiety Zawadzkiej „Zo”, 14 DH „Sokoły” z Prostyni oraz 44 SDW „Horyzont”. Komendę Hufca ZHP Sokołów Podlaski reprezentowały skarbnik hufca phm. Marzena Pasik oraz zastępczyni komendanta hufca ds. programu i pracy z kadrą phm. Katarzyna Nawacka. Wszyscy sokołowscy harcerze są ściśle związani z tym miejscem, ponieważ w Treblince, razem z dziećmi, zginął Janusz Korczak, patron hufca.

Harcerze i zuchy odwiedzili Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince oraz złożyli hołd przy kamieniu upamiętniającym Janusza Korczaka i dzieci.

Przekazać młodszym pokoleniom
Właściwe uroczystości rozpoczęły się drogą krzyżową. Po jej zakończeniu na terenie Miejsca Straceń została odprawiona Msza Święta, którą koncelebrował ksiądz prałat dr. Zbigniew Rostkowski.

Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele władz centralnych, władz samorządowych, przedstawiciele wojska, przedstawiciele Związków Kombatanckich, rodziny byłych więźniów obozu oraz reprezentacje szkół. Byli wśród nich m. in. parlamentarzyści: senator Maria Koc – i poseł Maciej Górski. Samorząd Miasta i Gminy Kosów Lacki był reprezentowany przez burmistrza Jana Słomiaka, sekretarz Danielę Prokopczuk i wiceprzewodniczącą rady Ewę Arciechowską. W uroczystościach udział wzięli również Przedstawiciele Związku Kombatantów z Kosowa Lackiego: Leonard Domański i Mieczysław Horomański, a także Wacław Sobotka – Przedstawiciel „Solidarności” Rolników Indywidualnych i Rodzin Wyklętych.

Na uroczystościach nie zabrakło również przedstawicieli szkół, w tym delegacji ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Kosowa Lackiego na czele z dyrektor Agnieszką Ajdys i wicedyrektor Anną Maliszewską oraz Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Branżowej oraz przedstawiciele z klasy mundurowej z Kosowa Lackiego na czele z dyrektor Hanną Przesmycką.

Harcerze kosowscy reprezentowanych m. in. przez 40. Drużynę Harcerską im. Aleksandra Kamińskiego ze Szkoły Podstawowej na czele z Hanną Ratyńską, Małgorzatą Wojtczuk oraz Agnieszką Winnicką. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele Straży Pożarnej z gminy Kosów Lacki.

Żyje już tylko jeden
Po mszy świętej delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Obozu Pracy w Treblince. Przez lata w uroczystościach uczestniczyli byli więźniowie obozu, którzy wspominali okrucieństwa, jakich doznali i jakich byli świadkami w niemieckim obozie. W tym roku w imieniu ostatniego żyjącego byłego więźnia obozu, pana Zygmunta Chłopka, kwiaty złożyła jego rodzina.

Wartę honorową pod pomnikiem pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie wraz zuchami i harcerzami oraz uczniami klasy mundurowej z Kosowa.

(MW, BGG, FOT. ZHP SOKOŁÓW PODLASKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%