Zamknij
REKLAMA

Jedyne takie miejsce w regionie

09:53, 27.09.2016 | MILENA KOZAK
Skomentuj
REKLAMA

Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach powstało w 2011 r. Właściciel Mariusz Murawski pozyskał eksponaty z byłych jednostek wojskowych oraz zajął się ich renowacją.

Miejscowość leży przy trasie krajowej nr 63 w odległości 9 km od Sokołowa Podlaskiego, 22 km od Siedlec i 20 km od Węgrowa.

Na niewielkim terenie zgromadzono mnóstwo sprzętu. Głównymi eksponatami w muzeum są wojskowe, ciężkie pojazdy kołowe i gąsienicowe: czołgi, transportery opancerzone, wojskowe pojazdy inżynieryjne oraz działa i broń strzelecka. W muzeum możemy zobaczyć też eksponaty techniki użytkowej - samochody, motocykle, różnego rodzaju maszyny oraz dział modelarski. Ekspozycja zawiera również największą w Polsce, ciekawą kolekcję radiostacji. Dużym zainteresowaniem cieszy się śmigłowiec MI-2, który jest ulubieńcem dzieci. Zwiedzający wsiadają do środka, by zdać sobie sprawę z trudu i stopnia skomplikowania prowadzenia takiej maszyny.

Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach aktywnie współpracuje z innymi muzeami oraz zajmuje się organizacją i wsparciem różnorodnych imprez kulturalnych i oświatowych. Muzeum prowadzi także działania popularyzujące historię i integrujące społeczność lokalną ? organizuje wystawy, spotkania pasjonatów militariów, historii, podróżników.

Oprócz tradycyjnego zwiedzania- oglądania eksponatów, rozszerzono ofertę o bardziej dynamiczną, ciekawszą i nowocześniejszą formę spędzania czasu wolnego. W swojej ofercie właściciele posiadają również paintball ? rozrywkę cieszącą się dużym powodzeniem. Gra rozgrywa się na polu wyposażonym w okopy, ziemianki i makiety, którymi są pojazdy wojskowe. Na polu biwakowym przygotowano miejsce na ognisko, grilla, a także miejsca siedzące przy specjalnie przygotowanych stołach zbudowanych z elementów kół czołgowych, w wojskowym namiocie. Panujący tam klimat zostaje w pamięci osób uczestniczących w eventach i imprezach organizowanych przez Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej. Oprócz tego w ofercie muzeum znajduje się wiele innych atrakcji min: przeciąganie liny, strzelnica sportowa - strzelanie z łuków i wiatrówek. Oferta ta cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, ale potrafi mile urozmaicić czas i zainteresować wszystkich uczestników. W okresie letnim można mile spędzić wolny czas nad kąpieliskiem, przy którym jest plaża oraz siłownia ?na świeżym powietrzu?. Szereg atrakcji połączonych z możliwością noclegu jest idealną propozycją dla osób organizujących wieczory kawalerskie czy panieńskie. Organizatorzy przygotowują indywidualne oferty dla grup zorganizowanych, w tym wycieczek szkolnych.

Utworzenie Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej okazało się ?strzałem w dziesiątkę?. Wydaje się, że niedawno powstał pomysł utworzenia takiego miejsca, a już dziś cieszy się ono dużą popularnością zarówno u miejscowych, jak i przyjezdnych miłośników historii i dobrej zabawy. Muzeum przyciąga do Gminy Bielany nową grupę turystów związanych z tzw. turystyką militarną, która w Polsce znajduje co raz więcej zwolenników zarówno z kraju jak i z zagranicy.

Do tej pory progi muzeum przekroczyli goście z wielu krajów między innymi z Ameryki, Niemiec czy Japonii.

Zachęcamy wszystkich do żywej lekcji historii połączonej z zabawą, która jest ciekawszą formą nauki od codziennych zajęć za ławą szkolną. Istnieje możliwość zarezerwowania przejażdżki sprzętem wojskowym np. czołgiem, Skotem czy innym pojazdem zabytkowym na ?bielańskim poligonie?. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.excitapolonia.pl oraz dokonać rezerwacji pod numerami tel. 792 939 998 i 609 939 998.

Szybko rozwijająca się gmina Bielany, w której zachowało wiele z tradycyjnego, odchodzącego w innych regionach naszego kraju w przeszłość, sielskiego, swojskiego krajobrazu przyciąga coraz więcej turystów. Dzieje się tak za sprawą pasjonatów historii, krajobrazu, zabytków oraz miłośników przyrody i wędkarstwa. Zachęcamy do odwiedzenia gminy Bielany, zwiedzenia Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej oraz Pałacu w Patrykozach, Skansenu w Sikorach i Regionalnego Ośrodka Kultury w Rozbitym Kamieniu. Proponujemy aktywne formy wypoczynku np. poprzez wypożyczenie rowerów będących własnością urzędu gminy.

 

(MILENA KOZAK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%