Zamknij
REKLAMA

Operacja Czysta Rzeka 2019 - będą sprzątać Bug

20.54, 27.03.2019 INFO: ORGANIZATORZY/FOT. TV WŁODAWA Aktualizacja: 20.55, 27.03.2019
Skomentuj
REKLAMA

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzeki Bug na całej jego długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości.

To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o nasze środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.
Operacja trwa od 27 marca do 2 maja 2019 r. i jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy etap obejmuje powstanie sztabów lokalnych, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie zbiórki śmieci w swoim obszarze działania. Rejestracja sztabów trwa od 27 marca do 15 kwietnia 2019 r. Zadaniem sztabu jest koordynacja pracy wolontariuszy, koordynacja zbiórki i segregacji zebranych śmieci oraz współpraca z operatorem odbierającym zebrane śmieci. Sprzątanie odbywa się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego oraz na brzegu - gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki. Całość Operacji  koordynuje Sztab Główny z siedzibą w Janowie Podlaskim.
Obecnie przed oficjalnym startem rejestracji sztabów mamy zgłoszenia od osób z około 30 lokalizacji wzdłuż Bugu -  w tym także jedna z Białorusi i jedna z Ukrainy, które wyraziły gotowość zawiązania sztabu. Już dzisiaj na pewno wiemy, że sztaby powstaną także we Włodawie, Sławatyczach, Horodle, Mielniku, Wólce Nadbużnej, Drohiczynie, Mołożewie, Kamieńczyku, Bużyskach. Deklaracje powołania sztabów zgłosiły struktury Polskiego Związku Wędkarskiego. Szacujemy, że do 15 kwietnia (dzień zakończenia rejestracji) łączna liczba sztabów może przekroczyć 50 lokalizacji.

Operacja Czysta Rzeka rozwija się bardzo dynamicznie. Po dwóch dniach od momentu ogłoszenia akcji zgłaszają się do nas osoby, które  chcą sprzątać także inne rzeki wschodniej Polski m.in: Biebrzę, Narew, Wieprz, Liwiec, Supraśl, Tyśmienicę czy nawet Czarną Hańczę i Wisłę. Wiele wskazuje na to, że także i te rzeki dołączą do akcji. W ciągu 48 godzin na naszym profilu na jednym z serwisów społecznościowych chęć przyłączenia się do akcji wyraziło ponad 250 osób. Wszystkie sztaby zostaną wyposażone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Jednocześnie zostanie im zapewniony odbiór zebranych śmieci. Sztaby otrzymają także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka w swoim obszarze działania.

Kolejnym etapem jest nabór wolontariuszy do sztabów, który będzie trwał od 17 kwietnia do 30 kwietnia 2019 r. Wolontariuszem może zosatć każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia (za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna). Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl. Wszyscy wolontariusze w dniu akcji otrzymują: rękawice, worki oraz chwytaki. Dodatkowo każdy wolontariusz otrzyma: oficjalne podziękowanie od szefa sztabu oraz pamiątkową koszulkę i worko-plecak, a w nim niespodzianki od organizatora i partnerów. Szacujemy, że podczas tej edycji Operacji Czysta Rzeka liczba wszystkich sprzątających może przekroczyć 500 osób.  Ostatnim etapem Operacji jest  Finał 2 maja 2019 r. Został on podzielony na dwie części. Od godz. 10.00 do 15.00 wszystkie zarejestrowane sztaby rozpoczynają swoją działalność sprzątając wskazany obszar. Wszystkie zebrane śmieci są segregowane na bieżąco i przygotowywane do odbioru przez lokalnego Operatora. Po zakończeniu pracy każdego sztabu,  jego Szef przekazuje informacje do Sztabu Głównego o ilości zebranych śmieci (liczba worków oraz łączna waga) i oficjalnie zamyka Sztab. Po zamknięciu sztabów lokalnych w sztabie Głównym w Janowie Podlaskim rozpoczyna się Finał Operacji. Program przewiduje spotkania, wystawy, a także scenę muzyczną na której wystąpi m.in.: Orkiestra Na Zdrowie z Jackiem Kleyffem. Wszystkie sztaby oraz wolontariusze otrzymują zaproszenia do Sztabu Głównego, gdzie nastąpi podsumowanie tegorocznej edycji.

25 kwietnia 2019 r. o godz. 14.00 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie (ul. Bracka 6) odbędzie się konferencja prasowa oficjalnie otwierająca tegoroczną Operację Czysta Rzeka.
W Operacji biorą udział samorządy nadbużańskie, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy oraz największe wypożyczalnie sprzętu pływającego w regionie. Wspierają ją lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego. Hymnem akcji jest utwór ,,Huśtawki” autorstwa Jacka Kleyffa.
Pomysłodawcą i Organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona -  wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche.

Szczegółowe informacje:
www.operacjarzeka.pl
www.facebook.com/operacjarzeka

(INFO: ORGANIZATORZY/FOT. TV WŁODAWA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

PłotkaPłotka

6 3

Podziękowania dla pana Przewodniczacego 15:34, 28.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

2 1

Tylko czy będzie co sprzątać ?? niektóre dopływy są niedostępne z wody czy brzegu, ciekawe jak to wyjdzie ?? 18:40, 29.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnaAna

0 0

W Wirowie cały brzeg rzeki zaścielony jest butelkami. 20:07, 01.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Waldek 14lWaldek 14l

0 0

A są jakieś wzory plakatów do pobrania ?
Żeby wydrukować i powiesić.
19:13, 29.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%