Zamknij
REKLAMA

Paszport covidowy ma ułatwić nie tylko wakacyjne podróże! Zobacz, co jeszcze

14.19, 30.06.2021 M.O. Aktualizacja: 09.34, 17.07.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Już jutro (1 lipca) w całej Unii Europejskiej ma być uznawany Unijny Certyfikat Covid. Ma ułatwić podróżowanie, ale także może okazać się niezbędny, gdy będziemy chcieli pójść na koncert lub mecz. 

Certyfikat mogą otrzymać osoby, które przyjęły jedną dawkę preparatu Johnson & Johnson albo dwie od firm Pfizer-BioNTech, Moderny i AstraZeneki. W Polsce certyfikat ważny jest przez 365 dni, a jego ważność biegnie od 14. dnia po przyjęciu preparatu.

W przypadku tych, którzy przechorowali COVID-19 zaświadczenie jest ważne od 11. do 180. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR. 

Certyfikat jest darmowy. Dostępny jest zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, w języku polskim i angielskim. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. 

Unijny Certyfikat COVID (UCC) można pobrać na telefon z aplikacji mObywatel. Oprócz 27 państw UE, certyfikat będzie działał także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie.

Należy pamiętać jednak, że certyfikat nie zastępuje dowodu tożsamości czy paszportu, który potrzebny jest przy przekraczaniu granic np. w Chorwacji. 

Tzw. paszport covidowy może być niezbędny w niektórych państwach Unii także w innych przypadkach. 

We Włoszech konieczne jest okazanie certyfikatu w przypadku uczestnictwa w zawodach sportowych czy koncertach. W Hiszpanii bez niego nie weźmiemy udziału w żadnej imprezie masowej. 

Jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy wprowadzono w Austrii. Tam zaświadczenie jest warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów. Bez tego dokumentu nie wejdziesz na salę koncertową, do teatru, a nawet fryzjera. 

W Niemczech przepisy różnią się w zależności od kraju związkowego. W Berlinie np. zaświadczenie jest wymagane od osób, które chcą wejść do lokalu gastronomicznego. 

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Brawo.Brawo.

1 0

Popieram -- Tak powinno być. Śmierdziele nie powinni roznosić tego świństwa -- izolować ICH na wszelki możliwy sposób. 17:55, 30.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Z powiatuZ powiatu

1 1

Covidianinie włącz myślenie i sie zastanów nad tym co piszesz. Segregacja ludzkości się zaczęła... Straszne i przykre:( 00:50, 02.07.2021


0%