Aż 8 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim zostało zamkniętych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.
Zamknięte kąpielisko może być kłopotem dla wielu urlopowiczów, którzy planują wypoczynek nad polskim morzem.
Informacje o nieprzydanej wodzie do kąpieli podał portal Wirtualna Polska. Które kąpieliska zostały zamknięte przez Główny Inspektorat Sanitarny?
- Absolutny zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpieliskach w Białogórze (gmina Krokowa), Chałupach (gmina Władysławowo), Jastarni "Ogrodowa", Jastarni "Nadmorska-Plażowa", Jastarni "Zdrojowa", Jastarni "Leśna", Juracie "Międzymorze", Hel - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża" - czytamy na WP.
Plaga sinic nad wybrzeżem jest związana ze zjawiskiem przeżyźnienia. Jest to spowodowane faktem, że do wód dociera zbyt duża ilość azotanów i fosforanów.
Część sinic zawiera toksyny, dlatego też kąpieliska muszą być zamykane. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może powodować problemy zdrowotne.
Mogą to być m.in. wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic.
Po kontakcie z zanieczyszczoną wodą najlepiej umyć miejsca, które były narażone na kontakt z sinicami, a strój kąpielowy wyprać.
Informacje na temat tego, gdzie obecnie nie da się kąpać można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. To tam na bieżąco aktualizowana jest mapa kąpielisk.
Specjaliści z GIS kolorem czerwonym zaznaczają kąpieliska, gdzie woda nie spełnia wymogów i nie nadaje się do kąpieli. Kolor zielony natomiast oznacza brak przeciwwskazań do kąpieli. Na szaro zaznaczono kąpieliska, gdzie nie przeprowadzono badań.
1 1
Wypiłem pół takiej flaszki w 1982 r. Ledwie przeżyłem. Nie polecam. Lepsza własna wanna. 19:56, 07.07.2021