Zamknij
REKLAMA

Spędzili trzy dni w Górach Świętokrzyskich...

17.33, 13.10.2021 INFO/FOT. UCZESTNICY WYCIECZKI
Skomentuj
REKLAMA

Wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie to niezwykła lekcja języka polskiego, geografii, historii, kultury, biologii i religii. Młodzież z ZS Nr 1 im. K. K. Baczyńskiegow Sokołowie Podlaskim wybrała się na trzy dni (od 4 do 6 października 2021 roku) wraz ze swoimi opiekunami.

Pasmo najstarszych gór w kraju, usytuowane w sercu Polski, owiane tajemnicą prastarych legend i tradycji ludowej, rozhulałe wichrami ciągle zachwyca turystów i miłośników pieszych wędrówek.

Nam łysogórskie szczyty zaprezentowały się w pełnym blasku jesiennych barw, oświetlone słońcem, które każdego dnia rozgrzewało nasze serca i sprawiało, że wyjazd był naprawdę udany. Górskie echo do dziś szumi, przywołując miłe wspomnienia z bycia razem, wspólnej wyprawy „drogą królewską” na szczyt Świętego Krzyża. A tam niezwykłe widoki, gołoborze, gotycko – renesansowe wnętrza klasztoru, relikwie Krzyża Chrystusa. To wszystko ubogaciło nasze serca, poruszyło naszą wyobraźnię i dostarczyło wiedzy potrzebnej do zrozumienia wiary naszych praojców.

Historię zamkniętą w ruinach zamku w Chęcinach starał się nam przekazać w niestandardowy sposób, młody przewodnik, który przedstawił poczet królów Polski, związanych z tym miejscem, za pomocą banknotów Narodowego Banku. Zachęcał młodzież do zdobywania wiedzy nie tylko historycznej,ale też życiowej, aby mądrze dokonywać wyborów w dorosłym życiu. Dowiedzieliśmy się również, że ruiny chęcińskiego zamku to miejsce, w którym powstały wielkie produkcje filmowe, takie jak: „Pan Wołodyjowski”, „Wiedźmin” i inne.

Duże wrażenie zrobiło na nas Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym czas jakby na chwilę się zatrzymał. Niezwykłe miejsce, które pokazuje jak żyli i pracowali ludzie w XIX i XX wieku. Tam zobaczyliśmy, jak wyglądała wiejska zagroda, dwór, kościół, karczma, apteka, młyn; jak wyglądała szkoła i mieszkanie nauczyciela w dwudziestoleciu międzywojennym i jeszcze zapamiętaliśmy, że najskuteczniejszą metodą nauki były kary cielesne. Mądrością zaś, w organizacji nauczania były przykazania szkolne, które nakazywały szacunek dla przełożonych, życzliwość i uprzejmość wobec innych, maksymalne skupienie podczas zajęć, zachowanie porządku w klasie.

Wycieczka też była okazją do spotkania z twórczością dwóch wybitnych pisarzy związanychz okolicami Kielc. Stefan Żeromski, którego biografia wskazuje na silne związki z tym miastemi oczywiście Henryk Sienkiewicz, którego twórczość była ceniona już za życia (literacka Nagroda Nobla – 1905 rok). Dowodem na to jest również pałacyk w Oblęgorku, który pisarz dostałw podziękowaniu za swoją twórczość od narodu polskiego. Tam mogliśmy zapoznać się z faktamiz życia pisarza i zobaczyć przedmioty oraz oryginalne wyposażenie jego domu. Spacer słynnym kieleckim deptakiem zwanym „Sienkiewką”, najdłuższą ulicą w Polsce (1270m.), zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich pozwoliło doświadczyć atmosfery i piękna Kielc, jako niezwykłego miasta.

W drodze powrotnej zachwycił nas swym wiekiem (ma prawie 700 lat) i rozmiarami „Dąb Bartek”, który jest najcenniejszym pomnikiem przyrody.

Szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do domu i do naszej codzienności.

(INFO/FOT. UCZESTNICY WYCIECZKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Absolwent LOAbsolwent LO

1 0

Kto nie był na wycieczce w Górach Świętokrzyskich z Profesorem Niemirką z Sadowej, ten nie był naprawdę w Górach Świętokrzyskich...🤠👍🔥 17:36, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%