Zamknij

Szkoła a życie nieskomplikowanych

09:03, 13.10.2016 | ARTUR ZIONTEK
Skomentuj
REKLAMA

Pomyślałem dziś o Mordorze? w którym żyję.

Zajmując się starociami, archiwaliami itd. zawsze ktoś mi współczesny zaprzątnie głowę rzeczami bieżącymi. O ile filozofia u swych podwalin widzi zdziwienie, o tyle właśnie czuję się tu jak największy filozof na zachód od Bugu a na wschód od Wisły. Miejscowość, w której mieszkam jest zatem kolebką filozofii współczesnej. Bo zdziwieniom końca nie ma.
Staramy się swoje dzieci wychowywać w duchu poszanowania szkoły i nauczycieli. Z czasu koryguję pewne omyłki, ale o marginalia. Jakim jednak (chyba filozoficznym z ducha) zdziwieniem napawają mnie dywagacje innych rodziców – trudno mi opisać. Bity byłem w dupkę i miło tego nie wspominam. Ale czasami wydaje mi się, że niektórzy rodzice nie dość dostali batów.
Oto bowiem obserwuję, jak to rodzice – ułomni swymi osiągnięciami życiowymi – próbują wytoczyć armaty systemowi edukacyjnemu, gdyż ten nie schlebia oczekiwaniom ich kilkuletnich pociech. Więc pojawiają się nowe systemy komunikacji:
„Moje dziecko nie lubi przedmiotu!” – to znaczy, że jest on niepotrzebny, nigdy mu się nie przyda.
„Jola nie lubi języka, nie lubi się go uczyć” – pędzimy do włodarza by go wycofać, bo po co się uczyć języka, który mi się nigdy nie przydał, choć nigdy go nie znałam.
Na co komu to, że zna zbędną historię, skoro nigdy nie będzie miał szansy z tego skorzystać?
A polski? – zwykła strata czasu, mogę mówić jak chcę.
Lektury? – zwykła strata czasu, lepiej telewizorek pooglądać.
Lektury mnie życia nie nauczą a Słoiki, Na sygnale, Szkoła, Dlaczego ja? Czemu nie ona, Rolnik Szuka żony, Ksiądz szuka gosposi, Jadzia szuka gwoździa – owszem!
Na co komu to, że się uczy, skoro jak dorośnie to kaczym chodem bieżyć będzie, by walczyć o sytuacje, których się nie-do-umiał. Na co… skoro można bez tego… i jest łatwiej, szczęśliwiej, prościej…
A biedny Górski patrzy na to – zapewne – z właściwym sobie politowaniem…

 

(ARTUR ZIONTEK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

andrzejandrzej

0 0

No tak, tylko że w obecnych czasach szkoła uczy jak zdać egzamin, a nie po to żeby nauczyć. 18:29, 13.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

40-latek40-latek

0 0

"Szacun" dla autora za trafną diagnozę niezwykle istotnej sprawy. Chodziłem do podstawówki w latach 1983-1991 w dużej miejscowości gminnej w naszym powiecie. Nie aż tak dawno przecież. Nie pamiętam nigdy sytuacji, żeby rodzić poskarżył się na nauczyciela do kuratorium, żeby miał pretensje za to, że nauczyciel wyciągał kogoś za uszy. Jak się klęczało w kącie przez pół lekcji, to robiłeś wszystko żeby się rodzice nie dowiedzieli, bo byś oberwał jeszcze raz, od nich. A teraz. I w tej mojej szkole gdzie teraz ja chodze na wywiadówki w kółko jakieś pretensje do nauczycieli, rodzice szaleją, dzieciaki czują się bezkarne. Ze starej gwardii nauczycielskiej nie ma już nikogo, niektórzy nie wytrzymali takiej atmosfery. 19:37, 13.10.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BabciaBabcia

0 0

No właśnie. Kiedyś nauczyciel budził respekt. Jedni się go bali inni szanowali.W szkole była dyscyplina. Nauczyciel zawsze miał rację.Słuszną czy nie nie oceniam bo róznie bywało.Dzisiaj tak się czasy pozmieniały że dzieci mają rację,rodzice różne pretensje. A przecież obycie i kulturę osobistą wynosi się w większości z domu.Szkoła wszystkiego nie nauczy. Dawny rygor szkolny nikogo na złą drogę nie sprowadził.Nie wiem czy nie był lepszy niż to dzisiejsze bezstresowe wychowanie.Ale czasy się zmieniają to może ja jestem jakaś staroświecka? 20:41, 14.10.2016


PaniPani

0 0

Przystojny pan 21:53, 17.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

0 0

Pierwszy normalny, godny uwagi i dyskusji artykuł z Życiu Sokołowa pisanym z Siedlec. 14:29, 22.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

za wcześnie na ocenęza wcześnie na ocenę

0 0

Po owocach ich poznacie. 13:50, 24.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

za wcześnie na ocenęza wcześnie na ocenę

0 0

Po owocach ich poznacie 13:57, 24.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA