Zamknij
REKLAMA

Pomagamy ludziom na Ukrainie, ale i tym którzy trafili do Polski

07.36, 03.03.2022 WALDEMAR KRASKA, WICEMINISTER ZDROWIA Aktualizacja: 07.37, 03.03.2022
FOT. MINISTERSTWO ZDROWIA
REKLAMA

W najbliższych dniach kolejny transport leków i środków medycznych trafi na ogarniętą wojną Ukrainę, za wschodnią granicę ponownie wyjedzie też pociąg sanitarny. W drodze powrotnej, tak jak poprzednio, zabierze ze sobą kobiety i dzieci.

Pomoc poszkodowanym w wojnie Ukraińcom przebiega dwutorowo. Pomagamy zarówno obywatelom, którzy mierzą się z wojną w swojej ojczyźnie, jak i tym, którzy trafili już do Polski .

Nasze ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z ukraińskim ministerstwem zdrowia oraz ambasadą Ukrainy w Polsce, które przekazują na bieżąco informacje o zapotrzebowaniu na leki i środki medyczne. Dzięki takiej współpracy udaje nam się te bieżące potrzeby zabezpieczać.

3 i 4 marca z Polski wyjedzie 9 ambulansów: cztery do Lwowa, a pięć do Iwano-Frankowska. Łącznie w najbliższych dniach za wschodnią granicę wysłanych zostanie 21 pojazdów medycznych. Przekażemy też butle z tlenem, które są potrzebne stronie ukraińskiej. Możliwe, że zorganizujemy także kolejne transporty zapasów krwi. Pomoc medyczna kierowana na Ukrainę jest przekazywana konkretnym szpitalom i dotyczy konkretnych potrzeb.

Po raz kolejny wyślemy też pociąg sanitarny na Ukrainę. W drodze powrotnej, podobnie jak przy poprzednim transporcie, zabierze do Polski kobiety i dzieci.

Przy każdym punkcie recepcyjnym utworzony jest punkt medyczny, w którym udzielana jest poszkodowanym pierwsza pomoc.

Serdecznie dziękuję mieszkańcom powiatu sokołowskiego, którzy zaangażowali się w zbiórkę rzeczy potrzebnych uchodźcom z Ukrainy. Dziękuję tym, którzy wspierają Ukraińców w inny sposób: udostępniają mieszkania, świadczą pomoc medyczną czy psychologiczną, pomagają przy transporcie w darów. Jestem za to Państwu bardzo wdzięczny.

(WALDEMAR KRASKA, WICEMINISTER ZDROWIA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%