Zamknij
REKLAMA

Pałac w Patrykozach został wystawiony na sprzedaż

10:48, 26.08.2020 | BGG/FOT. UG BIELANY
Skomentuj
REKLAMA

Niezwykły obiekt, położony na terenie gminy Bielany został wystawiony na sprzedaż.

Pałac, zbudowany w latach 1832–1843 zaprojektował w stylu neogotyckim Franciszek Jaszczołd, na zamówienie generała powstania listopadowego Teodora Karola Szydłowskiego. To unikalny obiekt w regionie, nazywany "perłą Podlasia". Przed wojną uznawany był nawet za najpiękniejszy pałac na całym Podlasiu.
Po II wojnie światowej spadkobiercy przedwojennych właścicieli sprzedali część majątku gminie, z przeznaczeniem na szkołę. Pozostałą część kupił miejscowy rolnik. Obiekt został zdewastowany, hodowano w nim nawet świnie. Rozkradziono blachę z dachu, a korkiem, którym wyłożone były ściany... palono w piecach.
W 1993 r. pałac stał się własnością Joanny i Adama Gesslerów. Nie prowadzili oni jednak żadnych prac i zabytkowy obiekt popadał w coraz większą ruinę. W 2000 r. runęła pałacowa wieża, uszkadzając dużą część ściany frontowej. Trzy lata później, po interwencjach samorządu, pałac w Patrykozach odkupił przedsiębiorca Maurycy Zając. Wspaniale odrestaurował obiekt, przywracając mu dawny blask. Rozpoczął też budowę części hotelowej i restauracji. W weekendy obiekt jest otwarty dla zwiedzających.
Obecnie pałac wraz z 9-hektarowym parkiem i inną infrastrukturą oraz dawnym budynkiem szkolnym wystawiony został na sprzedaż. Cena to kilkanaście milionów złotych.
Wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak liczy, że pałac w Patrykozach trafi w dobre ręce i będzie otwarty dla zwiedzających.

Ogłoszenie o sprzedaży jest tu:
Pałac w Patrykozach na sprzedaż

(BGG/FOT. UG BIELANY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Historyk Historyk

5 10

Z Woźniaka taki gospodarz że wyprzedaje takie perły.Ostatnia kadendcja to chce być może zaszaleć??? 07:37, 27.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do historykado historyka

9 1

Przecież to własność p. Zająca a nie woźniaka 08:25, 27.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HahaHaha

3 3

Za taką kwotę to może kupi Lebron James, albo Michael Jordan, hahahhahaa, jedynie jakąś ustawka z samorządem, inaczej to nie pójdzie... Nie ma mowy! 10:29, 28.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Spoko...Spoko...

6 0

Są ludzie co mają szmal , np. rodzina po Śp. Kulczyku. Tylko mało kogo takie rzeczy interesują. 12:00, 28.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%