Zamknij
REKLAMA

Pierwsza w okolicy tężnia solankowa powstała w Kosowie Lackim

23:23, 28.04.2021 | BGG
Skomentuj
REKLAMA

Obiekt jest elementem placu rekreacyjno-wypoczynkowego, który powstał w Kosowie Lackim i będzie służył mieszkańcom – i tym najmłodszym, i tym najstarszym. W uroczystym otwarciu udział wziął m.in. marszałek Adam Struzik.

W środę, 28 kwietnia, w Kosowie Lackim oficjalnie otwarto plac rekreacyjno-wypoczynkowy przy stadionie, którego elementem jest tężnia solankowa – pierwsza w powiecie sokołowskim, ale i chyba jedyna w subregionie. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, członkowie zarządu: Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, władze samorządowe na czele z burmistrzem Janem Słomiakiem i mieszkańcy. Obiekty poświęcił proboszcz kosowskiej parafii, ks. Paweł Anusiewicz.
Zagospodarowanie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego z funkcją relaksacyjną w Kosowie Lackim to oprócz tężni solankowej także inne elementy. Powstał plac zabaw sprawnościowych dla dzieci i młodzieży, siłownia plenerowa, strefa relaksu wyposażona w gry zręcznościowe, chodniki i trawniki. Zadanie kosztowało 566,7 tys. zł, a dofinansowanie pozyskane przez samorząd z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 to 254. tys. zł.
Sama tężnia to altana z konstrukcją z gałązek tarniny, po których spływa solanka. Woda o określonym nasoleniu krąży w obiegu zamkniętym, pod konstrukcją znajduje się zbiornik o pojemności 8 tys. litrów. Tężnia wytwarza aerozol solankowy, który pomaga w leczeniu niektórych chorób, m.in. nieżytów górnych dróg oddechowych, schorzeń układu krążenia czy dermatologicznych. Ale przede wszystkim sprzyja wyciszeniu i odstresowaniu.

- Otwieramy ten obiekt w najlepszym czasie, jaki może być: żeby ludzie mogli podreperować swoje zdrowie – mówił burmistrz Jan Słomiak. - Tężnia wydziela dużo jodu i innych mikroelementów, które poprawiają funkcjonowanie naszych dróg oddechowych. To ważne w dobie leczenia skutków COVID-19. Z tego obiektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszej gminy.

Burmistrz dziękował też władzom Mazowsza za wsparcie przy zadaniach realizowanych przez samorząd.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że na Mazowszu jest 314 gmin. - Nasz rolą jest wspierać je w tych obszarach, gdzie ta pomoc jest potrzebna, gdzie gminy nie zawsze same sobie radzą. Ważne są te duże zadania wojewódzkiej – jak autostrady, drogi mosty, ale też ważne są i te inwestycje, które są w naszym najbliższym otoczeniu – zaznaczył.

Janina Ewa Orzełowska chwaliła władze gminy Kosów Lacki za aktywność. - Wykorzystujecie doskonale możliwości pozyskiwania zewnętrznych funduszy. Tak powinien robić dobry gospodarz i widać, że Kosów Lacki ma takiego gospodarza – zwróciła się do burmistrza.

Radna powiatowa Longina Oleszczuk, która jeszcze w czasie swojej pracy w Urzędzie Miasta i Gminy Kosów Lacki zainicjowała budowę placu rekreacyjno-wypoczynkowego podkreśliła, że budowa tężni to szczególny ukłon w stronę kosowskich seniorów.

- Oni nie skorzystają z placu zabaw ani boiska, z siłowni zewnętrznej też niekoniecznie, ale chętnie skorzystają z tej nowej infrastruktury. Dziękuję za to, że gmina dba o zrównoważony rozwój w takim wymiarze – mówiła Longina Oleszczuk.

Goście z władz województwa obejrzeć mogli efekty, jakie dała przebudowa i doposażenie boiska sportowego w Kosowie Lackim. Przeprowadzono renowację boiska, zamontowano system nawadniania opartego na zraszaczach z wmontowanymi elektrozaworami, kupiono kontener WC, wykonano ogrodzenie i piłkochwyty, ustawiono stojak na rowery i tablicę stadionową.
Tu koszt prac to blisko 250 tys. zł, a dofinansowanie pozyskane z z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2020 wyniosło 100 tys. zł.
W środę podpisano też umowę na dofinansowanie przez samorząd Mazowsza budowy oczyszczalni ścieków w Kosowie Lackim. Dotacja wyniesie 4 mln zł - o tej sprawie napiszemy  oddzielnie.

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

DłowikDłowik

7 5

To mnom wstrząsło .
No proszę można realizować projekty ez udziału Kraski i nie w Bielanach . 06:52, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SąsiadSąsiad

13 3

Panie burmistrzu jestem z sąsiedniej gminy. Czy będę mógł skorzystać z tężni? 07:38, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do sąsiadDo sąsiad

7 1

Nikt dowodów nie sprawdza jak tam pójdziesz posiedzieć... 10:14, 29.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SąsiadSąsiad

7 2

Nawet jeśli to nic by to nie dało. W dowodzie już od dawna nie ma adresu zamieszkania. 18:42, 29.04.2021


Józwa ButrymJózwa Butrym

3 6

A po co tężnia - z solanką? Przecież można by zamiast solanki lać spirytus. Masa ludzi by się przychodziła inhalować. A i straszny, i modny wirus by się raczej nad tym nie unosił. 13:29, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do - Do sąsiad.do - Do sąsiad.

1 6

Pójść tam i siedzieć , to i w domu czy na balkonie też można posiedzieć. 15:15, 29.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

3 1

i jak zwykle pod tym co w Kosowie - "piękny" widok z tężni na ZAgospodarowane i uprzątnięte posesje przy rzece Kosówka ...zachwycające ! 12:50, 30.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mieszkańcu Mieszkańcu

2 0

To są prywatne posesję i nikomu nic do tego. Nie umiesz się cieszyć z czegokolwiek i ciągle tylko narzekasz. Ciekawi mnie jaki porządek masz na swoim podwórku 23:07, 03.05.2021


sumsum

2 2

Mieszkańcu, po co tracisz czas i siły na pisanie swoich żali na lokalnym portalu? Przecież wiesz, że to działki prywatne. Napisz donos na policję, zrób sprawę w sądzie. Bądź skuteczny i wznieś się ponad rolę internetowego frustrata. 13:36, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%