Zamknij
REKLAMA

Bociany wyczuły, że już koniec lata...

12:20, 28.08.2021 | OPR. BGG, INFO: LASY PAŃSTWOWE, FOT. D.G.FOTOGRAFIA - FB
Skomentuj
REKLAMA

W ostatnich tygodniach mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję obserwować tzw. sejmiki bocianie. Zdjęcia szykujących się do odlotu ptaków przesłała nam pani Małgorzata.

Spacerując po łąkach i polach można natknąć się na dziesiątki bocianów białych (Ciconia ciconia). Jak piszą eksperci z Lasów Państwowych, takie zgromadzenia to wyraźny znak, że kończy się lato. Podczas tak zwanych "bocianich sejmików" ptaki wspólnie żerują, a także "omawiają" plany wyprawy do ciepłych krajów. Co ciekawe, podczas tych wyjątkowych spotkań bociany urządzają także lekcje latania. Najmłodsze osobniki mają okazję dowiedzieć się, jak wykorzystać prądy powietrzne, powstające dzięki nagrzanej ziemi, tak aby jak najbardziej zaoszczędzić siły podczas długiego lotu.
Wyprawy bocianów białych „do ciepłych krajów” rozpoczynają się w drugiej połowie sierpnia. Najpierw udają się do Turcji i przelatują nad cieśniną Bosfor. Tam spotykają się osobnikami z innych krajów i łączą w jeszcze liczniejsze grupy. Potem kierują się nad Morze Śródziemne, dolinę Jordanu, półwysep Synaj i Nil. Ptaki najczęściej w listopadzie kończą podróż w środkowej, a często nawet w południowej części Afryki.
Powodów migracji jest kilka. Pierwszym z nich jest brak wystarczającej ilości pokarmu w okresie zimowym. Bociany potrafią poradzić sobie z niską temperaturą, jednakże zmarznięta ziemia i śnieg uniemożliwiają im znalezienie pożywienia.

Dziękujemy Pani Małgorzacie za zdjęcia ptaków, które odpoczywały na dachu jej domu w drodze do Afryki.

(OPR. BGG, INFO: LASY PAŃSTWOWE, FOT. D.G.FOTOGRAFIA - FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

ZymekZymek

1 0

W tych dniach, nie potrafię powiedzieć dokładnie kiedy, przed południem podszedłem do okna, a tu bardzo nisko nad dachami bloków, domów w Sokołowie, leciała w kierunku południowowschodnim ponad setka bocianów. 13:20, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CichoCicho

0 1

Bo jak się dowie Waldek to poleci do Adama, Adam do Mariusza, Mariusz do Mateusza, Mateusz do Andrzeja i będzie stan nadzwyczajny. Wszak bociany to afrykańscy migranci. Jest ich wiele więcej od 24 koczujących na granicy z tow. kierownikiem kołchozu Aleksandrem. Czołgi na ulicach, Patrioty będą walić w bociany, a nasza Niezwyciężona Armia skoro nie ma już pagonów, to z piór bocianich zatkniętych za kapelusze uczyni sobie dystynkcję. Imperium Nadwiślańskie w natarciu! 15:08, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%