Zamknij
REKLAMA

Na 100-lecie OSP każda jednostka otrzyma sadzonkę dębu od Lasów Państwowych

22:10, 09.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W poniedziałek przed siedzibą OSP w Zielonkach (Małopolskie) odbyła się uroczystość, podczas której pierwsze jednostki otrzymały sadzonki dębów. Przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Lasów Państwowych podpisali porozumienie o współpracy, a także posadzono pierwsze drzewko w sąsiedztwie tamtejszej remizy.

Każda jednostka Ochotniczych Straży Pożarnych otrzyma pamiątkową sadzonkę dębu od Lasów Państwowych do zasadzenie na swoim terenie. Akcja upamiętni przypadającą w tym roku setną rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przypomniał, że akcja odbywa się w ramach programu "100 drzew na 100 lecie OSP". Na mocy podpisanego w poniedziałek porozumienia - zapowiedział wiceminister - każda z ok. 16,2 tys. jednostek OSP na terenie kraju otrzyma od Lasów Państwowych jeden pamiątkowy dąb do zasadzenia na swoim terenie.

"Będzie to drzewko symbolem wyjątkowej jedności między leśnikami i strażakami dla dobra naszej przyrody. Porozumienie przyczyni się również do zwiększenia świadomości ekologicznej w tej wyjątkowej części naszego społeczeństwa, jaką są strażacy ochotnicy" - wskazał Siarka.

Jak podkreślił, strażacy ochotnicy od wielu lat współpracują z Lasami Państwowymi, w razie potrzeby ratując nie tylko ludzi i ich mienie, ale także interweniując wszędzie tam, gdzie pomocy potrzebuje przyroda i lasy.

Prezesa Zarządu Głównego ZOSP Waldemar Pawlak przypomniał, że w tym roku przypada setna rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, które powstały w 1921 r. w wyniku zjednoczenia organizacji strażackich działających w poszczególnych zaborach. Według niego wtedy też sadzono pamiątkowe dęby.

"Strażacy ochotnicy od wielu lat bardzo blisko współpracują z Lasami Państwowymi, a to dzisiejsze porozumienie jest swojego rodzaju przypieczętowaniem instytucjonalnej współpracy między obiema instytucjami" - zaznaczył Pawlak.

Zdaniem p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy zawarte porozumienie to "wartościowa inicjatywa, która uświetnia jubileusz 100-lecia OSP". Przypomniał, że Lasy Państwowe powstały w 1923 r., dwa lata po zjednoczeniu straży pożarnych - od tego czasu instytucje te ze sobą współpracują.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

A...A...

1 0

Pawlaka kiedy w końcu wymienią -- czy już jest przyspawany do fotela ?. 19:43, 10.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%