Zamknij
REKLAMA

Ksiądz Stanisław Falkowski świętował 60-lecie kapłaństwa

15:27, 22.06.2022 | .
REKLAMA

Ceniony duszpasterz, który pół wieku działał na Ziemi Sokołowskiej, to współtwórca sokołowskiej opozycji antykomunistycznej i kapelan Solidarności. Przez lata inwigilowany przez bezpiekę i surowo ukarany za modlitwę oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Brzóski.
 

[FOTORELACJA]844[/FOTORELACJA]

19 czerwca br. w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niecieczy obchodzono jubileusz 60-lecia kapłaństwa księdza kanonika Stanisława Falkowskiego.
Uroczystą mszę świętą celebrował biskup drohiczyńskiej Piotr Sawczuk. W intencji jubilata modlili się też biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz, dziekan sokołowski ks. prałat Andrzej Krupa, proboszcz parafii w Niecieczy ks. kan. Waldemar Górski i wielu innych księży. W nabożeństwie wzięli też udział senator Waldemar Kraska, kierownik siedleckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, Solidarności Rolników Indywidualnych z byłym posłem Gabrielem Janowskim, delegacja sokołowskiej Solidarności ze sztandarem, władze powiatu sokołowskiego na czele ze starostą Elżbietą Sadowską i przewodniczącym Rady Powiatu Sokołowskiego Jackiem Odziemczykiem, delegacja Szkoły Podstawowej z Niecieczy z dyrektorem Markiem Ratyńskim, parafianie i przyjaciele księdza Falkowskiego.

Kapłan i opozycjonista
Biografię jubilata przypomniał sokołowski historyk Jacek Odziemczyk. Jak zaznaczył, możemy mówić o dwóch jubileuszach: 60-lecia kapłaństwa i 50-lecia pracy ks. Falkowskiego na Ziemi Sokołowskiej.

Stanisław Falkowski urodził się 1 stycznia 1938 r. w miejscowości Filipy koło Bielska Podlaskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 r. jako wikary pełnił kapłańską posługę w takich miejscowościach, jak: ostrów Lubelski, Ryki, Tuczna, Żelechów, Stoczek Węgrowski oraz w Sokołowie Podlaskim (1972-1982). Od lipca 1982 r. do sierpnia 2013 r. był proboszczem parafii w Niecieczy.

Od połowy lat 70. ks. Falkowski współpracował z opozycją antykomunistyczną: ROPCiO, KOR i KPN.

- Gdy nadszedł rok 1980, ks. Falkowski zaangażował się w tworzenie struktur Solidarności – tej robotniczej, jak i rolniczej. Jego plebania była miejscem spotkań chyba wszystkich liczących się opozycjonistów z terenu dawnego województwa siedleckiego. Uważali oni księdza Falkowskiego za niekwestionowany autorytet moralny i osobę, na pomoc której zawsze można liczyć – podkreślił Jacek Odziemczyk. - Wielu zapewne pamięta Ogólnopolski Strajk Chłopski w listopadzie i grudniu 1981 r. w Siedlcach – ksiądz Stanisław był wtedy kapelanem protestujących rolników. Wielu też zapewne pamięta słynną mszę na sokołowskim stadionie wypełnionym po brzegi mieszkańcami Sokołowa i okolicznych miejscowości, która była „krzykiem wolności”.

Surowo ukarany za modlitwę
Po w prowadzeniu stanu wojennego ks. Stanisław Falkowski odwiedzał w więzieniach internowanych przyjaciół i pomagał materialnie ich rodzinom. Współorganizował druk podziemnej prasy, pomagał ukrywać poszukiwane przez ówczesną władzę osoby, był aktywnym członkiem powołanego przez biskupa Jana Mazura Komitetu Pomocy Represjonowanym. Był blisko związany z ks. Jerzym Popiełuszką, jeździł na comiesięczne Msze w intencji Ojczyzny, odprawiane w parafii Św. Stanisława Kostki w Warszawie, niektóre koncelebrował. Po zamordowaniu ks. Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB zainicjował budowę jego pomnika w Niecieczy. Był w tym czasie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, przesłuchiwany.

Jacek Odziemczyk przypomniał, że ksiądz Stanisław Falkowski co roku 23 maja, odprawiał mszę w intencji Ojczyzny i straconego w tym dniu w roku 1863 ks. gen. Stanisława Brzóski. W 1986 roku za prowadzenie modlitwy, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem ks. Brzóski został skazany przez ówczesne Kolegium do Spraw Wykroczeń na najwyższą wtedy karę- 50 tys. zł. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że „modlitwy publiczne i podkreślanie swojej wiary nasila się i przynosi dużą szkodliwość społeczną, więc trzeba temu skutecznie przeciwdziałać i stosować najwyższe kary”.

Medal od prezydenta
Po nabożeństwie w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, senator Waldemar Kraska wraz z kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anną Kaszubą, wręczyli ks. Stanisławowi Falkowskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Dodać należy, że 11 listopada 2007 kapłan otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. uhonorowany został „Krzyżem Wolności i Solidarności”, a w roku 2021 – Medalem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”.
W niedzielę ks. Stanisław Falkowski otrzymał wiele podziękowań za swoją działalność patriotyczną i duszpasterską. Uczestnicy jubileuszowych uroczystości podkreślali, że zawsze był człowiekiem bardzo skromnym, życzliwym, gotowym nieść pomoc innym. Nigdy nie zabiegał przy tym o zaszczyty i godności.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%