Zamknij
REKLAMA

Pierwsza Dama odwiedziła w piątek Sokołów Podlaski

22:55, 26.06.2020 | INFO: KS/KANCELARIA PREZYDENTA RP, FOT. GRZEGORZ JAKUBOWSKI/KPRM
Skomentuj
REKLAMA

26 czerwca, Agata Kornhauser-Duda gościła w naszym mieście. Złożyła wizytę w ośrodkach prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, w  Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II i spotkała się z maturzystami Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”.

Wizytę w Sokołowie Podlaskim Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła od spotkania z wolontariuszami oraz pracownikami Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, którzy w lokalnej społeczności wspierają osoby potrzebujące. Organizacja prowadzi świetlice socjoterapeutyczne, Warsztaty Terapii Zajęciowej, organizuje pomoc dla osób najbardziej potrzebujących, niepełnosprawnych, udziela zapomóg bezzwrotnych, a poprzez programy stypendialne wspiera też edukację dzieci i młodzieży.
W piątek wolontariusze podzielili się z Agatą Kornhauser-Dudą swoimi doświadczeniami z pracy na rzecz innych, podkreślając, że dobroczynność przynosi wielkie korzyści nie tylko jej beneficjentom. – Dawanie siebie innym jest wielką przyjemnością – potwierdziła Małżonka Prezydenta, która od początku pełnienia roli Pierwszej Damy angażuje się w działalność charytatywną.  - Odwiedzając instytucje w całej Polsce, przekonałam się, że wolontariat w naszym kraju bardzo się rozwija. Co ważne, nie tylko wolontariat akcyjny, ale też stała działalność dobroczynna, która cieszy się popularnością także wśród młodych ludzi, którzy angażują się w bardzo różne akcje – mówiła. W piątek Pierwsza Dama została wolontariuszem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Wolontariusze z Sokołowa Podlaskiego rozmawiali z Małżonką Prezydenta m.in. o zbiórkach żywności, integracji z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas i udziale w szkoleniach i warsztatach przygotowujących do podjęcia działań wolontariackich. Wolontariusze mówili o swojej motywacji do podjęcia pracy na rzecz potrzebujących, w tym chęci podziękowania za otrzymaną od innych pomoc.
W sokołowskim Domu Miłosierdzia prowadzona jest Świetlica Socjoterapeutyczna, gdzie pomoc w nauce, wsparcie psychologiczne i ciepły posiłek otrzymują dzieci pochodzące z ubogich lub patologicznych rodzin. Małżonka Prezydenta spotkała się z podopiecznymi placówki, którzy opowiedzieli jej o formach spędzania czasu w świetlicy, zawiązanych tam przyjaźniach, nauce i rozwijaniu pasji. W świetlicy odbywają się rozmaite zajęcia m.in. socjoterapia, lekcje języka angielskiego, chemii, muzyki, tańca czy robotyka. Na pamiątkę wizyty Pierwsza Dama otrzymała własnoręcznie wykonane przez dzieci prace plastyczne.
Jednym z wielu prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ośrodków jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim. Tam Małżonka Prezydenta odwiedziła osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które w pracowniach krawiecko-hafciarskiej, technicznej, florystycznej, rękodzieła artystycznego, multimedialnej i gospodarstwa domowego podnoszą swoje kompetencje społeczne, ruchowe i intelektualne.

Następnie Małżonka Prezydenta wzięła udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II, który jest placówką kształcącą dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. W szkole podstawowej, przysposabiającej do pracy oraz w branżowej szkole I stopnia uczniowie z Powiatu Sokołowskiego otrzymują wykształcenie, wychowanie i opiekę, jak również korzystają z atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego. Obecnie do wszystkich placówek uczęszcza 89 uczniów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz 14 wychowanków z niepełnosprawnością głęboką. Na terenie Zespołu prowadzone są również zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka, którymi objętych jest 36 dzieci. – Drodzy uczniowie, życzę Wam, żeby zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły Wam na możliwie samodzielne funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym – mówiła w piątek Pierwsza Dama. – Niech szkoła pod patronatem Jana Pawła II pozostanie prawdziwym domem dla wstępujących w jej progi – stwierdziła. W szkołach zatrudnionych jest 57 nauczycieli-terapeutów. – Jako wieloletni nauczyciel zdaję sobie sprawę, jak wiele czasu, pracy i poświecenia wymaga nauczanie dzieci i młodzieży – przyznała Pierwsza Dama, dziękując pedagogom za niezwykłą rolę, jaką zdecydowali się pełnić i jej doskonałe efekty.
Podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych zaprosili Pierwszą Damę do obejrzenia ogrodu multisensorycznego oraz własnoręcznie uprawianych przez uczniów rabat z miętą, lawendą, melisą, pomidorami i truskawkami.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego umilił występ uczennic. W piątkowym wydarzeniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, starosta Elżbieta Sadowska i I Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek. 

W piątek Agata Kornhauser-Duda spotkała się także z maturzystami Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”. Rozmawiała z nimi o przebiegu egzaminów maturalnych, wybranych przez młodych ludzi specjalizacjach i planach dotyczących studiów wyższych.  Młodzież mówiła o nauce, przygotowaniach do matur w czasie pandemii oraz wynikających z tej sytuacji trudnościach. Maturzyści podzielili się z Pierwszą Damą planami na przyszłość, opowiadali o kierunkach, które chcieliby studiować i wybranych uczelniach wyższych. W odpowiedzi na pytania młodych Małżonka Prezydenta opisywała codzienność w roli Pierwszej Damy: obowiązki dyplomatyczne, spotkania ze światowymi przywódcami, ale i swoją indywidualną działalność. Podjęła także temat hejtu w Internecie, przed którym przestrzegała uczniów w czasie debaty z cyklu "Eksperci Pytają Młodych", która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.  Uzupełnieniem wizyty było spotkanie Pierwszej Damy z dyrekcją placówki oraz reprezentantami kadry nauczycielskiej. Rozmawiano o edukacji w czasie pandemii oraz wynikającej z konieczności zdalnego nauczania kreatywności uczniów i nauczycieli. Podjęto również temat warunków nauczania w dużych i małych szkołach.

(INFO: KS/KANCELARIA PREZYDENTA RP, FOT. GRZEGORZ JAKUBOWSKI/KPRM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (14)

MulMul

26 10

No tak
Sadowska ta która oszukała Burmistrza Karakulę idealna kandydatka na spotkanie z żoną Pana prezydenta. Kolejny sukces Kraski 23:11, 26.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nie znam jejNie znam jej

2 0

A która to ta sadowska??? 09:06, 28.06.2020


do Mul-ado Mul-a

16 25

człowieku co ty piszesz, nienawiść to ci już chyba zupełnie rozum odebrała, nie ośmieszaj się 23:14, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AA

12 8

Bodzia nie zaprosili a ON ulotki roznosił. 23:28, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

22 8

A wszystko w reżimie sanitarnym i z zachowaniem bezpiecznej odległości... Czyżby pandemia ustąpiła? 23:29, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BB

23 9

Taki wstyd
Kraska z Sadowską
Kłamstwo popłaca 23:30, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Obserwatordo Obserwator

22 8

Sadowska oszukała Burmistrza to może i wirusa oszuka 23:32, 26.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrisKris

13 10

Zdjęcia 15,17,20 pokazują, że gość i gospodarze nie zastosowali się do przepisów sanitarnych w pandemii. Co na to wiceminister zdrowia? 09:22, 27.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolakPolak

1 14

Ciekawe czy Ty się stosujesz jak głaszczesz Rafała zdjęcie pod kołdrą 😁💥? 09:56, 27.06.2020


do -- Kris.do -- Kris.

10 7

Jak jesteś z ORMO to zgłoś to na Policję. 14:52, 27.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wyborca PiSWyborca PiS

8 1

Głosowałem i będę głosował w II turze na prezydenta Dudę. Odziemczyk i Sadowska skłócili PiS w powiecie. Nigdy na nich nie zagłosuję oszukali nas. 17:46, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TY  tylko  TYYYYY...TY tylko TYYYYY...

1 1

PIERWSZĄ DAMĄ 2020 - 25 r. 21:11, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

4 2

Kopiujcie dalej niech wszyscy sobie przypomną co dla ludzi robi min. Prezydent. 500+ na każde dziecko
2. 300 zł. – wyprawka dla dziecka uczącego się
3. "Mama 4 plus" świadczenie emerytalne dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci
4. 13-ta emerytura
5. 500+ dla niepełnosprawnych o najniższych dochodach
6. Minimalna stawka godzinowa 14 zł.
7. Wzrost płacy minimalnej z 1750 zł do 2600 zł.
8. Obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat na 60 i 65 lat
9. Obniżenie CIT o 1%
10. „0” PIT dla osób do 26 roku życia
12. Podwyżki płac (nauczyciele, służby mundurowe, emeryci, pielęgniarki, …)
13. Reforma sądów( losowanie spraw, izba dyscyplinarna, skarga nadzwyczajna, …)
14. Rozliczenie PIT przez internet
15. Duże pieniądze na inwestycje przekop Mierzei, centralny port komunikacyjny
16. Uszczelnienie systemu wypływów podatkowych – wzrost dochodów w okresie 5 lat około 100 mld. 21:29, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Janusz NosaczJanusz Nosacz

2 2

PiS ma świetnych polityków takich jak Duda ,Morawiecki i takich jak Kraska .I nic dla regionu nie wynika z tego czy Kraska jest czy nie .Taki nijaki ten Kraska taki niezadobry taki niezasłaby 09:50, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA