Zamknij
REKLAMA

Szczątki ks. Stanisława Pielasy spoczną na cmentarzu przy Szopena

18:34, 08.01.2021 | OPR. BGG/FOT. PARAFIA KONKATEDRALNA ORAZ ZBIORY MBP W SOKOŁOWIE PODL.
REKLAMA

Staraniem ks. prał. Andrzeja Krupy, 23 stycznia do Sokołowa Podlaskiego sprowadzone zostaną doczesne szczątki ks. kan. Stanisława Pielasy - byłego dziekana sokołowskiego, proboszcza Parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim i budowniczego konkatedry.

Ks. Stanisław Pielasa (1906-1985) był proboszczem parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim w latach 1946-1984. Wcześniej pracował m.in. jako wikariusz w Ceranowie oraz jako administrator i proboszcz parafii w Hołubli, gdzie w czasie II wojny światowej zbudował kościół. W pamięci sokołowian zapisał się jako doskonały kapłan i gospodarz. W Sokołowie Podlaskim przewodził odbudowie świątyni (obecna konkatedra) w miejscu zniszczonego w czasie II wojny światowej kościoła Św. Michała Archanioła.
W biogramie ks. Stanisława Pielasy autorstwa sokołowskiego historyka Jacka Odziemczyka, opublikowanym w „Słowniku biograficznym Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza” czytamy m.in. „(…) 15 V 1984 r. został zwolniony z urzędu proboszcza par. Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskimi przeniesiony na emeryturę z prawem zamieszkania na par. plebanii. Zmarł 25 I 1985 r. W uroczystościach pogrzebowych, odbywających się w kościele par. w Sokołowie Podlaskim, 27 I, wzięło udział liczne grono duchowieństwa i rzesze wiernych. Po pogrzebie ciało przewieziono do rodzinnego Latowicza, parafii z której ks. kanonik pochodził”. 18 kwietnia 2020 r. Rada Miejska w Sokołowie Podlaskim uchwaliła nadanie imienia Ks. Pielasy skwerowi położonemu pomiędzy ulicami: Wolności, Długą i Bulwar.

Program powitania doczesnych szczątków ks. kan. Stanisława Pielasy 23 stycznia 2021:
17.00 - poświęcenie nagrobka ze sprowadzonymi szczątkami ś. p. ks. kan. Stanisława Pielasy na cmentarzu parafialnym przy ul. Szopena (J. E. ks. Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk)
17.30 - Różaniec w konkatedrze za ś.p. ks. kan. Stanisława Pielasę, zmarłych kapłanów i parafian
18.00 - Msza Święta za ś. p. ks. kan. Stanisława Pielasę, zmarłych kapłanów i zmarłych parafian

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w uroczystości.

(OPR. BGG/FOT. PARAFIA KONKATEDRALNA ORAZ ZBIORY MBP W SOKOŁOWIE PODL.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA