Zamknij
REKLAMA

Zbigniew Adamczuk (1932-2021). Wspomnienie.

23:46, 04.01.2022 | INFO: IPN, FOT. WITOLD BOBRYK
REKLAMA

31 grudnia zmarł Zbigniew Adamczuk, działacz rolniczej „Solidarności”, uczestnik ogólnopolskiego strajku chłopskiego w Siedlcach w 1981 roku.

Urodził się w 1932 r. w Mołomotkach w gminie Repki.
Uczestniczył w działaniach opozycji niepodległościowej od lat 60-tych. W latach 1980-1981 brał udział w organizowaniu Solidarności Rolniczej na terenie byłego województwa siedleckiego. Był przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” w gminie Repki oraz członkiem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ RI „Solidarność” województwa siedleckiego. 30 grudnia 1980 roku uczestniczył w akcji protestacyjnej rolników, w Sądzie Najwyższym w Warszawie, odnośnie zarejestrowania NSZZ RI „Solidarność”.
W 1981 roku uczestniczył czynnie w Ogólnopolskim Strajku Okupacyjnym Rolników w Siedlcach. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. 14 stycznia 1982 roku został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym we Włodawie, a następnie w Lublinie. Po wyjściu z internowania nie zaniechał działalności politycznej na terenie wiejskim, uczestniczył także w kolportażu wydawnictw sygnowanych przez „Solidarność” i innej literatury bezdebitowej zwłaszcza wśród b. działaczy „Solidarności” RI na terenie woj. siedleckiego. Był współorganizatorem i aktywnym uczestnikiem uroczystości i manifestacji patriotycznych w Siedlcach i w Warszawie. Zaangażowany był w działalność Duszpasterstwa Rolników, skupiającego większość czołowych aktywistów b. NSZZ RI „Solidarność”. W 1987 roku był jednym z wnioskodawców złożenia w siedleckim Sądzie Wojewódzkim wniosku o rejestrację „Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Siedleckiego”.Za swą działalność został w 2015 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności nadanym postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 5 stycznia, się o godzinie 13.00 Mszą św. w kościele w Repkach. Po niej ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Skrzeszewie.

(INFO: IPN, FOT. WITOLD BOBRYK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%