Zamknij
REKLAMA

Jakie są kary za nielegalne latanie dronem

11:09, 27.04.2022 | materiał partnera

Przede wszystkim należy zdefiniować pojęcie nielegalnego latania dronem. Jeżeli chcemy zdać sobie sprawę, jakie są kary za nielegalne latanie dronem najpierw należy uzmysłowić sobie co uznajemy za nielegalne latanie dronem. O takim wykroczeniu możemy mówić przede wszystkim, jeżeli nie stosujemy się do obowiązujących w danej strefie powietrznej przepisów. Poza tym warto pamiętać o tym, że stan techniczny naszego sprzętu musi umożliwiać nam bezpieczne poruszanie się po przestrzeni lotniczej.

Jakie są kary za nielegalne latanie dronem i kto może mnie złapać?

Jeżeli chodzi o kary, to występuje tutaj dosyć spora rozbieżność, bo o ile za sterowanie dronem pomimo usterki lub kierowanie dronem o większej masie, niż ten, na którego mamy licencję grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do roku, to jest dosyć sporo innych wykroczeń, za które kary są znacznie większe. Najbardziej surowo karane są przekroczenia stref powietrznych lotniska oraz zakłócania przebiegu ważnych państwowych zgromadzeń publicznych, takich jak parady wojskowe. Za takie postępowanie może grozić, aż do pięciu lat pozbawienia wolności. Podobnie jest z próbą przemycania różnego rodzaju przedmiotów przez granicę państw. Do kontroli licencji uprawniającej do sterowania dronami posiada prawo policjant, jednak tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim musi on mieć pewność, że dronem zakłócasz porządek i spokój lub narażasz kogokolwiek na szkodę zarówno fizyczną, jak i materialną.

Czy ktoś może przejąć Twojego drona?

Zniszczenie, unieruchomienie, lub nawet przejęcie kontroli nad bezzałogowym statkiem powietrznym jest dopuszczalne, jednak tylko w określonych przypadkach i te czynności mogą wykonać jedynie uprawnione do tego czynu osoby. Jeżeli statek powietrzny zagraża bezpośrednio życiu lub zdrowiu, stwarza zagrożenie dla obiektów chronionych, urządzeń oraz stwarza uzasadnione podejrzenie, że może być przedmiotem wykorzystanym do ataku terrorystycznego wtedy do takich czynności uprawniony jest praktycznie każdy militarny oraz paramilitarny organ państwowy. Jeśli chodzi jednak o zakłócanie zgromadzeń publicznych, to jedynie uprawnieni funkcjonariusze Policji, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Czy wymagane jest świadectwo kwalifikacji operatorów dronów nawet do rekreacyjnego korzystania ze statku powietrznego?

UAVO, czyli Unmanned Aerial Vehicle Operator w tłumaczeniu na polski oznacza operator bezzałogowego statku powietrznego. Jest to świadectwo kwalifikacji operatorów dronów. Zdobycie takiego zaświadczenia jest wymagane do zadań komercyjnych polegających między innymi na wykonywaniu zdjęć i nagrań z powietrza, dokonywania wszelkiego rodzaju pomiarów z powietrza oraz monitoringu obiektów. Nie jest ono jednak wymagane do rekreacyjnego i sportowego korzystania ze statku powietrznego. Jednak warto je posiadać, ponieważ wtedy możemy znaleźć sposób na połączenie naszej pasji do korzystania z tego typu sprzętów z zarabianiem pieniędzy. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%