Zamknij
REKLAMA

Jaki jest koszt miesięczny użytkowania pompy ciepła?

15:29, 10.05.2022 | .
Skomentuj

Powietrzne pompy ciepła obecnie mają zdecydowaną przewagę nad konwencjonalnymi źródłami ciepła. W porównaniach wypadają znacznie korzystniej pod względem ekologicznym i ekonomicznym. To właśnie ten drugi czynnik najbardziej interesuje poszukujących źródła ciepła do swojego domu. Tanie koszty eksploatacji to dla większości priorytet podczas wyboru systemu grzewczego. Szacuje się, że dzięki wysokiej sprawności pompy ciepła powietrze woda mogą być nawet dwukrotnie tańsze w eksploatacji niż kotły na paliwo stałe. Ile zatem kosztuje miesiąc ogrzewania pompą ciepła? Wyjaśniamy!

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Aby wyjaśnić koszty pompy ciepła związane z ogrzewaniem budynku nie można nie zacząć od podstawowego zagadnienia, czyli zapotrzebowania energetycznego domu. Zapotrzebowanie energetyczne to parametr wyrażany w kilowatach energii na jednostkę powierzchni w metrach kwadratowych. Potrzeby energetyczne budynku zależą w głównej mierze od rodzaju zastosowanych w nim instalacji i urządzeń (m.in. rodzaju stolarki okiennej czy sposobu wentylacji). Kluczowym parametrem w tym kontekście jest EP, czyli zapotrzebowanie na energię pierwotną. Wskaźnik EP to końcowy wynik obliczeń nakładów nieodnawialnej energii pierwotnej poniesionych na dostarczenie do budynku poszczególnych nośników energii: gazu, oleju opałowego, energii elektrycznej i energii odnawialnej. Według aktualnych norm wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok.

Ile prądu zużyje moja powietrzna pompa ciepła?

Wiemy, że maksymalne zapotrzebowanie na energię pierwotną budynku jednorodzinnego wynosi 70 kWh/m2/rok. W taki sposób możemy obliczyć, ile będzie nas kosztowało ogrzewanie nowego domu powietrzną pompą ciepła. Warto zaznaczyć, że są to wartości uśrednione, a na realny koszt ma wpływ wiele innych czynników.
Łatwo obliczyć, że zapotrzebowanie na energię pierwotną dla domu o powierzchni 100 m2 w takim przypadku wynosi 7000 kWh/rok. Tyle energii musi wyprodukować pompa ciepła, aby ogrzać budynek jednorodzinny wzniesiony zgodnie z aktualnymi normami (we wskaźnik EP zalicza się również energię potrzebną do oświetlenia budynku, jednak stanowi to taki znikomą część, że można ją pominąć w szacunkowych obliczeniach).
Nie można zapominać, że takie urządzenia jak pompy ciepła Shizen mają współczynnik SCOP na poziomie 3,5. Oznacza to, że z każdej pobranej kilowatogodziny energii elektrycznej, wyprodukują 3,5 kWh energii cieplnej. Z tego wynika, że w omawianym przykładzie, powietrzna pompa ciepła, np. Shizen pobierze 2000 kWh energii elektrycznej, za którą zapłacimy około 1300 zł. Jest to roczny koszt energii elektrycznej pobranej przez pompę ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.
Średni miesięczny koszt użytkowania pompy ciepła to 108 zł. Jak wspomniano, na tę wartość wpływa kilka innych czynników. Dla przykładu możemy zaprogramować pompę ciepła w taki sposób, aby pracowała wyłącznie w najkorzystniejszych godzinach dla danej taryfy (do obliczeń przyjęto stałą stawkę za 1 kWh energii elektrycznej w wysokości 0,65 zł). W taki sposób jeszcze bardziej ograniczymy koszty. Aby zredukować koszty ogrzewania domu pompą ciepła praktycznie do zera, możemy zdecydować się instalację fotowoltaiczną, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne urządzenia grzewczego.

Podsumowanie

Koszty eksploatacji pompy ciepła są czynnikiem, który zazwyczaj przekonuje niezdecydowanych klientów. Dodając do tego prosty montaż pompy ciepła, np. Shizen, ogólnopolski serwis oferowany przez Shizen i prostą obsługą, otrzymujemy urządzenie grzewcze na miarę nowoczesnego budownictwa.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%