Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się ręczniki kąpielowe?

17:13, 26.05.2022 | .
Skomentuj

Ręczniki to niezbędny element wyposażenia łazienki. Służą do osuszania ciała po kąpieli, dlatego powinny dobrze wchłaniać wodę i chronić skórę przed podrażnieniami. Ręczniki łazienkowe są dostępne w różnych rozmiarach, cenach i kolorach. Kupujący mogą czuć się przytłoczeni tak dużym wyborem, dlatego powinni dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, gdy wybierają akcesoria łazienkowe dla siebie.

1. Ręczniki kąpielowe — rozmiary
2. Ręczniki bawełniane czy z innego materiału?
3. Gramatura ręcznika i wchłanianie wody
4. Ręczniki o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych

Ręcznik kąpielowy jest niezastąpiony po prysznicu, kąpieli w wanie, a także na basenie i plaży. Dzięki niemu można osuszyć ciało i ogrzać się po wyjściu z chłodnej wody. Włókna powinny szybko wchłaniać wodę, dlatego wybór ręcznika nie powinien być przypadkowy. Na co zwrócić uwagę, gdy chce się kupić ręczniki kąpielowe lub plażowe?
 

Ręczniki kąpielowe — rozmiary

Ręczniki kąpielowe są dostępne w kilku rozmiarach. Mały ręcznik kąpielowy ma wymiary 50 × 100 cm. Duży ma z kolei 70 × 140 cm. Małe ręczniki wykonane z włókna bambusowego lub bawełny są odpowiednie do wycierania całego ciała oraz zawijania włosów w turban. Duży rozmiar ręczników jest natomiast przystosowany do owijania całego ciała. Mogą z powodzeniem zastąpić szlafrok i zapewnić komfort na basenie lub w domu.
W mniejszych wymiarach oferujemy ręczniki dla gości do wycierania rąk oraz dla dzieci. Małe ręczniczki przydają się między innymi do przedszkola lub żłobka, gdzie maluchy potrzebują własnych tekstyliów podczas codziennych zabiegów higienicznych.
Ręczniki zwoltex są dostępne jako pojedyncze sztuki w określonym rozmiarze oraz w zestawach. Dzięki temu można zamówić je w dokładnie takiej liczbie, jakiej potrzebują domownicy. Ręczniki Zwoltex, które w ofercie posiada sklep z pościelą 3D, są dobrym wyborem na wiele lat, gdyż cechują się trwałością. W naszym sklepie zrobisz kompleksowe zakupy do swojej łazienki.

Ręczniki bawełniane czy z innego materiału?

Ręczniki frotte, z włókna bambusowego, bawełniane, z mikrofibry — na użytkowników czeka wiele typów ręczników. Każdy materiał ma inne właściwości, dlatego tekstylia powinno się wybierać świadomie. Ręczniki frotte i z bawełny są dość ciężkie i grube, jednak dobrze wchłaniają wodę. Włókno bambusowe jest lżejsze i cieńsze. Równie dobrze wchłania wodę, jednak w przypadku włosów może zbyt szybko przemakać i dawać uczucie chłodu. Mikrofibra jest z kolei powszechnie wykorzystywana do produkcji ręczników sportowych. Wykonuje się z niej również ręczniki plażowe. Jest to materiał lekki i syntetyczny, dlatego wykonane z niej ręczniki szybko schną. 
Materiał, z którego wykonano ręczniki, determinuje ich trwałość. Włókna z bawełny egipskiej są trwalsze od mikrofibry lub cienkich włókien bambusowych. Ręcznik z grubszego, trwalszego materiału jest droższy, jednak jego wybór pozwala sporo zaoszczędzić. Jedno akcesorium do łazienki służy przez lata, podczas gdy ręczniki gorszej jakości szybko się niszczą.

Wybór ręcznika powinien uwzględniać także sposób barwienia tkaniny. Tanie tekstylia często farbują i niszczą inne rzeczy, które znajdują się z nimi w pralce. Ręczniki wysokiej jakości nie tracą początkowych kolorów i prezentują się estetycznie przez długi czas.
 

Gramatura ręcznika i wchłanianie wody

Gramatura ręcznika wpływa na jego funkcjonalność. Cienkie ręczniki wchłaniają z reguły niewiele wody, zwłaszcza gdy są wykonane z włókien sztucznych. Włókna naturalne o dużej grubości nasiąkają wodą na tyle mocno, że stają się bardzo ciężkie i sprawiają problemy w czasie suszenia. Gramatura ręcznika powinna wynosić pomiędzy 400 a 500 g/m2. Jest to optymalna grubość tkaniny, zapewniająca balans pomiędzy masą materiału a jego chłonnością.
Gramatura 400-500 g/m2 nie ma zastosowania w przypadku ręczników z mikrofibry. Ręczniki tego typu mogą być bardzo cienkie i lekkie bez ryzyka, że słabo wchłoną wodę. Mikrofibra ma inne właściwości niż bawełna, dlatego nie można ich ze sobą porównywać tylko pod kątem gramatury. Bez wzięcia pod uwagę wszystkich funkcji ręczników z mikrofibry nie da się zadecydować, czy lepiej wybrać cienki ręcznik z włókna sztucznego, czy też gruby, tradycyjny ręcznik kąpielowy z bawełny.
 

Ręczniki o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych

Osoby, które mają skłonności do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, powinny pomyśleć o wyborze ręcznika chroniącego przed infekcjami. Właściwości antybakteryjne i antygrzybicze sprawiają, że ręcznik ogranicza ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych na mokrym materiale. Ręczniki z właściwościami antybakteryjnymi są odpowiednie nawet dla skóry wrażliwej, która wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji na co dzień.
Antygrzybicze właściwości ręczników bawełnianych są natomiast istotne w przypadku skłonności do nadmiernego pocenia stóp i działań profilaktycznych zakażań grzybiczych. Warto używać ich do osuszania skóry pomiędzy palcami i w okolicy paznokci, by w ten sposób zapobiegać pojawianiu się problemów skórnych. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%